Ferran Adria má v kuchařské laboratoři v plánu pracovat na inovativních kulinárních postupech a v muzeu bude organizovat prohlídky s průvodcem. "Předpokládám, že lidé nevěří, že by to mohlo fungovat, ale v polovině 90. let říkali totéž," odkázal se na svoji minulost. Jeho recepty často lidé kritizovali jako příliš excentrické.
elBulli
Restauraci elBulli se nachází v rybářském městečku Roses na katalánském pobřeží Costa Brava. V roce 1964 ji otevřel česko-německý pár, první michelinskou hvězdu získala o 12 let později. Pod vedením Ferrana Adrià, který je spojován především s molekulární gastronomií, získala další dvě.
"Posláním společnosti elBulli1846 bude šířit povědomí o kvalitní gastronomii a o všem, co ji obklopuje," citovala plány šestapadesátiletého kuchaře agentura Reuters.
Číslo 1846 přidané do původního názvu odkazuje na datum narození francouzského kuchaře, gurmána a především propagátora takzvané haute cousine (označení pro kuchyni v luxusních restauracích a hotelích, pozn. red.) Augusta Escoffiera, kterého Adria označil za "krále kuchařů".
Katalánský šéfkuchař se proslavil především jako průkopník molekulární kuchyně, čímž dostal Španělsko na výsluní světové gastronomie.
Restauraci elBulli otevřeli v roce 1961 česko-němečtí manželé. Navzdory velké popularitě ale podnik kvůli velkým dluhům před osmi lety zavřeli.
Gastronomická laboratoř a muzeum na ploše pěti tisíc metrů čtverečních by měly vyjít v přepočtu na 256 milionů korun.