Praha – Hubert a Jeanne Mwangaza byli nakaženi virem HIV ještě předtím, než se před pár lety rozhodli vzít. Díky včasné diagnóze a pomoci dětského fondu UNICEF teď mají tři zdravé dcery.
V Demokratické republice Kongo stále přetrvává občanský konflikt a jednou ze zbraní proti nepříteli je i ve velké míře sexuální násilí páchané na ženách.
AIDS bylo do nedávna tabu a mnohé ženy ani netuší, že jsou nakažené. V tom lepším případě se to dozví při testování během mateřství, kdy je ještě šance plod ochránit. Stačí totiž otestovat partnera a ženě podávat během těhotenství i kojení lék, který zajistí, aby se vir nepřenesl na dítě.
"Bál jsem se, když se měla narodit má první dcera. Ale s ní a s mojí druhou dcerou, jsem získal naději a pochopil jsem, že pokud budeme pokračovat podle rad, které jsme dostali, bude to dobré a moje děti se budou rodit bez HIV," řekl Hubert, který dovolil, aby lékaři UNICEF provedli testy jeho ženě.
Precenze zachránila statisíce dětí
V subsaharské Africe je výskyt HIV neúměrně vysoký, což potvrzuje i studie UNICEF provedená v letech 2000 až 2005. Vyplývá z ní, že zapojením otců do prevence přenosu viru z matky na dítě se počet nemocných novorozenců podstatně snížil.
Podle WHO bylo testováno na HIV v roce 2005 jen osm procent žen s malými či středními příjmy. O sedm let později se tento počet zvýšil na 44 procent.
V rozmezí těchto let tak bylo zachráněno na 850 tisíc dětí, které jsou zdravými potomky nakažených rodičů.
Prevence se ale stále všem nedostává. V rozvojových zemích se jen k třetině nakažených dětí dostane potřebná léčba. Každý den tak na komplikace způsobené virem HIV umírá 600 nakažených dětí. Přesto stačí užívat lék jednou denně po dobu těhotenství a kojení a dítě se narodí zdravé.