Mezinárodní Bookerovu cenu mohou získat Kurkov nebo Maryse Condé

ČTK ČTK
15. 3. 2023 6:49
Mezinárodní Bookerovu cenu mohou získat Kurkov nebo Maryse Condé

Mezinárodní Bookerovu cenu letos může získat 13 knih včetně těch od autorů z Ukrajiny či Bulharska. Širší seznam nominovaných zveřejnila porota, kterou letos vede francouzsko-marocká spisovatelka Leila Slimani. V půlce dubna vybere šest finalistů, 23. května pak vítěze, který se svým překladatelem získá 50 tisíc liber, v přepočtu 1,3 milionu korun.

Ocenění pro knihy přeložené do angličtiny mohou získat Georgi Gospodinov z Bulharska s románem Time Shelter, španělská Eva Baltasar s prózou Boulder nebo v tamilštině píšící Ind Perumál Murugan s titulem Pyre. Do širšího výběru se dostal také rusky napsaný humoristický román nazvaný Jimi Hendrix Live in Lviv od ukrajinského autora Andreje Kurkova, kniha While We Were Dreaming o dospívání v Lipsku po pádu Berlínské zdi od Clemense Meyera nebo rodinná sága A System So Magnificent It Is Blinding od švédské rodačky Amandy Svensson.

Nominovaná je rovněž spisovatelka z ostrova Guadeloupe Maryse Condé s románem The Gospel According to the New World. Devětaosmdesátiletá literátka narozená v roce 1934 jej celý nadiktovala svému manželovi a zároveň překladateli Richardu Philcoxovi, protože trpí neurodegenerativním onemocněním, které jí poškodilo zrak.

 

Právě se děje

Další zprávy