Málokterý stát se může chlubit dějinami dlouhými více jak sedm tisíc let. Maličká země ve Středozemním moři, Malta, se však mezi ně řadí a její historie pamatuje Féničany, Kartágo, Řím, Byzanc i Maltézský řád. Stopy jednotlivých národů se obtiskly do mnoha pamětihodností, přičemž tři z nich patří na seznam Kulturního dědictví UNESCO. Přesto souostroví neláká pouze na ně. Mladší generace jistě ocení bohatý noční život, téměř každého osloví časté místní festivaly a svými vůněmi i barevností vám učarují typicky středomořské zahrady a parky. A přestože plážemi Malta rozhodně vyhlášená není, i ony jistě budou jedním ze stěžejních bodů vaší dovolené.
Hlavní město Valetta má pouze něco přes šest tisíc obyvatel a necelý kilometr čtvereční, nicméně na seznam Světového dědictví patří celé její území s obrovskou koncentrací památek. Dojem udělají už zářící hradby, díky nimž bylo město v 17. století vůbec nejobranyschopnější a hned za jejich hlavním přístupovým bodem, v podobě brány City Gate, vás přivítá dlouhá třída Republic Street s řadou obchůdků se suvenýry a dalšími turisticky orientovanými místy či atrakcemi.
Stěžejní ale budou místní památky. Z druhé poloviny šestnáctého století se dochoval Velmistrovský palác, který dnes hostí parlament, úřad prezidenta a muzeum a více účelům slouží i další stavby. V pevnosti Fort St. Elmo sídlí maltská dobrovolná armáda i Národní vojenské muzeum, mohutná pevnost St. James Cavalier zase funguje jako kulturní středisko s kinem, divadlem a koncertním sálem. Pamětní sochy okupují Barraccské zahrady, pozůstatky více než 400 rytířů uchovává Katedrála sv. Jana a ostatek kosti pravé paže svatého Pavla skýtá kostel Ztroskotání sv. Pavla. Historie vás ale bude provázet na každém kroku Valettou.
Rouška tajemství zahaluje původ proslulých megalitických chrámů z období kolem čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Po původním obyvatelstvu nezůstaly ani báje a tak obřadní účely zhruba 45 staveb, roztroušených po ostrovech, lze jen odhadovat. Bohužel, staveb se zachovalo jen málo a v nejlepším stavu se nachází chrámy Tarxien, Hagar Qim, Mnajdra nebo Ggantija na ostrově Gozo. Jen o něco mladší je třípatrový komplex podzemních chodeb, komor a sálů Hypogeum Hal Saflieni nedaleko zmíněného Tarxienu.
Jako skanzen působí opevněné městečko Mdina uprostřed Malty, jež si díky téměř úplnému zákazu automobilové dopravy vysloužilo přezdívku Tiché město. Malé úzké uličky jsou obklopeny řadou klášterů a paláců maltské šlechty a svébytný status podporuje i zákaz prodávání tamních domů, které se dědí z generace na generaci.
Poněkud odlišný ráz má druhý největší ostrov Gozo. Bájné místo Odysseova ztroskotání svým vesnickým pojetím působí poněkud klidněji. Malebná krajina a útesy na pobřeží vytváří působivé scenérie, množství zálivů je zase ideální pro potápění.
Cenami Malta platí za jednu z dražších destinací, většinu zboží totiž musí země dovážet. Zpáteční letenky začínají u osmi tisíc korun, zájezdy se pak pohybují kolem deseti tisíc korun. K poznání ostrova však bude nutné po něm cestovat a vázání na konkrétní hotel, jež je spojeno s většinou zájezdů, se tak může zdát poněkud zbytečné.