Madridští policejní psi budou poslouchat Mozarta. Klasická hudba by jim měla pomoci odbourat stres

ČTK ČTK
6. 4. 2018 7:30
Policie v hlavním městě Španělska se rozhodla dopřát svým služebním psům speciální péči. Aby si odpočinuli od stresu, který je s výkonem jejich povolání spojen, budou několikrát denně poslouchat klasickou hudbu, mimo jiné i od Wolfganga Amadea Mozarta, a hovět si v klimatizovaných kotcích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Madridská městská policie bude udržovat své služební psy v dobré kondici a duševní pohodě pomocí hudební terapie a klimatizace. Podle serveru BBC policisté věří, že inovativní postupy sníží hladinu stresu u jejich čtyřnohých pomocníků.

Policie ve španělské metropoli svým dvaadvaceti psům nainstalovala speciální systém, jenž je několikrát denně vystavuje klasické hudbě. Kynologové spoléhají na takzvaný Mozartův efekt, tedy tvrzení některých vědců, že poslech klasické hudby může krátkodobě zlepšit určité schopnosti, například prostorové vnímání.

Jedna studie z roku 2012, otištěná v odborném časopise Journal of Veterinary Behaviour, rovněž odhalila, že vážná hudba může u psů odbourat i úzkost.

Psi madridské policii pomáhají třeba s vyhledáváním drog, výbušnin nebo pohřešovaných osob. Podle tamní radnice jsou přitom ve službě vystaveni velkému stresu.

Rafael de la Gándara, který má policejní jednotku se psy na starosti, je přesvědčen, že novinka pomůže také udržet výkonnost psů. Ti podle něj potřebují odpočinek, ale také stimulaci, aby byli bdělí a schopni reagovat na různé povely, které mohou přijít v kteroukoliv chvíli. "Když například pes hledá drogy, hrabe v zemi, což by zjevně nebyl dobrý nápad, pokud by hledal výbušniny," řekl de la Gándara.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tusk podpořil zahájení přístupových jednání Evropské unie s Albánií a Severní Makedonií

Předseda Evropské rady Donald Tusk vyzval členské státy Evropské unie, aby podpořily zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií. Podle agentur Reuters a AP to řekl po jednáních s nejvyššími představiteli obou zemí ve Skopji a Tiraně. "Přijetí Albánie a tohoto regionu do EU je v nejlepším zájmu celé Evropy. Protože Evropa nebude stabilní a bezpečná bez integrace celého Balkánu do EU. V sázce je naše společná budoucnost," zdůraznil Tusk. O tom, zda budou rozhovory zahájeny, by měla v říjnu rozhodnout Evropská rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy