reklama
 
 

Japonka se musela zaměstnavateli omluvit za to, že otěhotněla. Šéf ji obvinil ze sobectví

4. 4. 2018 13:59
V některých japonských firmách je běžnou praxí pořadník, který určuje, kdy se mohou ženy vdát či založit rodinu. Ochránci lidských práv takový přístup kritizují.

Tokio - Japonka pracující v soukromém dětském centru na severu země se na pracovišti musela omluvit za to, že otěhotněla dříve, než "byla na řadě". Podle místních médií zaměstnavatel ženu obvinil ze "sobeckého jednání", protože porušila firemní seznam určující, kdy se zaměstnankyně smějí vdát nebo si založit rodinu.

Pořadník určující termíny svateb i plánování rodiny je běžnou praxí některých japonských firem. Pořadí se obvykle stanovuje podle pracovní hierarchie zaměstnankyň. Podle kritiků porušují zaměstnavatelé podobnými pravidly základní lidská práva.

Na incident upozornil osmadvacetiletý manžel vychovatelky. "Ředitel dětského centra, ve kterém manželka pracuje, sestavil pořadník, podle kterého se ženy mohou vdávat nebo otěhotnět. Nepsaným pravidlem pak údajně bylo, že ženy nesmějí 'předběhnout' služebně starší kolegyně," uvedl podle deníku The Daily Telegraph muž.

Pár se musel šéfovi společnosti za předčasné těhotenství osobně omluvit na oficiální schůzce.

Podle listu The Daily Telegraph je v Japonsku běžné utlačování žen na pracovišti poté, co otěhotní. Průzkum japonské vlády z roku 2015 odhalil, že obtěžování čelila po otěhotnění až polovina pracujících Japonek. Jedna z pěti přitom o zaměstnání přišla.

autor: ČTK | 4. 4. 2018 13:59

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama