Dallas - Vliv marihuany na lidský mozek se stal předmětem desítek vědeckých studií, které přinesly často protichůdné výsledky. Podle posledního zjištění amerických lékařů má psychoaktivní látka konopí THC vliv jak na úbytek šedé hmoty mozkové, tak na zlepšení kvality té bílé.
Nadměrné užívání marihuany může podle vědců vést ke změnám v chování, ke zhoršení sociální interakce, většímu používání vulgarit a ovlivňuje i chuť k sexu. Tyto výsledky byly prokázány v testované skupině, která konzumovala drogu v průměru třikrát denně.
Dlouhodobé a nadměrné užívání marihuany může škodit
Na základě výsledků získaných z magnetické rezonance lékaři zároveň prokázali, že THC sice zrychluje neurony v rámci bílé hmoty mozkové, ale po šesti letech dochází kvůli nadměrnému používání drogy k jejich zpomalení.
Studie se účastnilo celkem 112 lidí, marihuanu užívalo 48 z nich.
"Právě díky možnosti využití tří typů magnetické rezonance, které umožnily vyhodnotit různé mozkové funkce, jsme získali jedinečná data," řekl jeden z autorů studie.
Marihuana nemá vliv na studijní výsledky
Další studie vycházející z průzkumu provedeného na anglických školách tvrdí, že mezi příležitostným užíváním marihuany a horšími studijními výsledky neexistuje žádná souvislost.
"Není jasné, co způsobuje horší výsledky dětí ve škole. Naše práce ukazuje, že konopí nebude možné označit jako jediného viníka špatných známek," řekl člen z vědeckého týmu londýnské univerzity.
Lékaři nicméně varovali před častějším užíváním konopí, které by mohlo u dospívajících vést ke zhoršení výkonnosti. V uvedené práci byly rovněž zmíněny pozitivní účinky THC, a to především jako preventivní opatření před rakovinou.
Léčebné účinky marihuany byly prokázány už dříve. Podle klinických studií dokáže zmírnit například symptomy Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, epilepsie, maniodeprese nebo glaukomu.
Její konzumace a výroba je dle OSN ve většině evropských zemí dosud zakázána, v Česku je legálně k dostání pouze na lékařský předpis.