Washington - Většina lidí je považuje za jeden z nejekologičtějších dopravních prostředků vůbec. Ani lodě ale nejsou tak "zelené", jak se mnozí domnívají.
Stejně jako automobily, i námořní plavidla znečišťují životní prostředí. Podle nové studie amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) a Univerzity v Coloradu dokonce víc, než se až dosud předpokládalo.
Komerční lodní přeprava vypouští do ovzduší skoro milion tun nebezpečných prachových částic ročně, tvrdí vědci. Tedy zhruba polovinu toho, co automobily.
Nečistoty, které ve vzduchu zůstávají sedm až deset dní, pak ohrožují zdraví a životy lidí žijících na pobřeží.
Souvislosti: Lodní doprava - superznečišťovatel, který všem unikl
Prach z dvou stovek lodí
"Více než 70 procent lodní dopravy se odehrává v pásmu do 400 kilometrů od pobřeží. Prachové částice proto představují velké zdravotní riziko pro obyvatele pobřežních oblastí," tvrdí autor studie Daniel Lack.
Spolu se svými kolegy měřil množství škodlivin, které do vzduchu vypustilo 200 lodí určených pro komerční přepravu nákladu i cestujících. Tedy například tankery, vlečné a kontejnerové lodě či trajekty.
Výsledky ojedinělého výzkumu zveřejnil časopis Journal of Geophysical Research. Nikdy dřív vědci nesledovali tolik plavidel.
"Milion tun prachových částic je docela dost, když porovnáte, kolik jezdí po světě lodí a kolik automobilů," uvedl Lack.
Plavidel, která brázdí světové oceány a znečišťují ovzduší, je podle něj více než 100 tisíc.
Souvislosti: Vědci poprvé vyčíslili, jak moc auta ničí klima
Hrozba pro lidi
"Je jedno, že lodě plují tak daleko, že ze břehu nejsou vidět," citovala Daniela Lacka agentura AP. "Vzduch znečištěný je."
Jiný americký vědec, James Corbett z Delawarské university v Newarku, v roce 2007 spočítal, že prach z lodní přepravy ročně zabije na 60.000 lidí.
Corbett se podílel i na nové studii.
Mikroskopické prachové částečky vnikají hluboko do dýchacího ústrojí a krevního oběhu. Způsobují například zápaly plic, astma, vážou se na ně i rakovinotvorné látky.
V posledních letech se staly hlavní znečišťující látkou také v ovzduší v České republice.
Čtěte více: Práší se? Město vám může zakázat vjezd autem
Lodě navíc produkují asi tři procenta z celkového množství emisí CO2, které se do vzduchu dostávají vinou člověka.