Vědci vůbec poprvé vyčíslili, jak moc auta ničí klima

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, zuk
3. 12. 2008 14:15
Norové spočítali emise dopravních prostředků
Automobily ničí ovzduší víc než ostatní dopravní prostředky.
Automobily ničí ovzduší víc než ostatní dopravní prostředky. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Oslo - Který dopravní prostředek má největší podíl na globálním oteplování? Jednoznačně auta, tvrdí vědci z Centra pro mezinárodní výzkum klimatu a životního prostředí v Oslu.

Ve studii, kterou zveřejnili v posledním čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences, srovnávají, kolik oxidu uhličitého (CO2) vypouští do vzduchu vlaky, lodě, letadla a automobily.

Vůbec poprvé také vyčíslili, jak velký podíl mají dopravní prostředky na celosvětových emisích skleníkových plynů.

"Přestože všichni vědí, že sektor dopravy může za neustále se zvětšující část globálních emisí, které ovlivňují klima, nikdo zatím tento podíl nepřevedl do čísel," uvádějí Norové v úvodu studie.

Svůj článek publikovali v době, kdy se v polské Poznani rodí nová klimatická smlouva, která má v roce 2012 nahradit Kjótský protokol.

Čtěte více: Jak po Kjótu? Megakonference začala

Špinavé automobily

Vědci tvrdí, že zplodiny z automobilové dopravy vedou - a povedou i celých příštích 100 let - k nárůstu teplot. Ostatní dopravní prostředky jí co do vlivu na oteplování klimatu nemohou konkurovat.

Zatímco se ve většině odvětví v EU emise vypouštěné do vzduchu snižují, ty z dopravy neustále rostou.
Zatímco se ve většině odvětví v EU emise vypouštěné do vzduchu snižují, ty z dopravy neustále rostou. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Může za to celkově mnohem vyšší spotřeba paliva a vypouštění většího množství CO2 do ovzduší," řekl na tiskové konferenci jeden z autorů studie, Jan Fuglestvedt.

S rostoucím počtem aut hlavně v zemích třetího světa se bude propast mezi automobilovou a ostatní dopravou ještě zvětšovat.

Letadla mají na svědomí 2 až 3 procenta CO2, který se do ovzduší dostane vinou lidí. Lodě dokonce teploty krátkodobě snižují, a to vypouštěním oxidu siřičitého (SO2) a oxidů dusíku.

Viník rostoucích emisí

"Zjistili jsme, že od dob průmyslové revoluce se doprava na lidmi způsobených emisích CO2 podílela z 15 procent," konstatují vědci.

Právě přeprava lidí a zboží se řadí mezi hlavní viníky nárůstu emisí skleníkových plynů.

"Přestože celkové emise CO2 vzrostly v letech 1990 až 2000 o 13 procent, emise CO2 z automobilové dopravy se zvýšily o celých 25 procent," píše se ve studii. Ve východní Asii se dokonce ve stejném období zdvojnásobily.

"Máslo na hlavě" ale mají i státy Evropské unie. Emise oxidu uhličitého tu sice ve většině odvětví klesaly, v dopravě ale rostly, a to o 21 procent.

V souvislostech: Česko prodává čisté ovzduší. Vydělá miliardy

I proto se velké země EU rozhodly zakročit. Před necelými dvěma týdny se Německo, Francie, Itálie a Velká Británie po několikaměsíčním handrkování dohodly, jaké předpisy budou v Unii platit pro nově vyrobené automobily.

V roce 2015 tak mají osobní vozy do ovzduší vypouštět v průměru jen 120 gramů CO2 na jeden ujetý kilometr.

 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy