Pod Tatrami na řece Váh leží v Liptovské kotlině město s 33 tisíci obyvatel. Liptovský Mikuláš je město s tradicí a s rušným životem. Leží na rovině nedaleko překrásných velehor. Liptovský Mikuláš je zároveň významnou dopravní křižovatkou, v těsné blízkosti vede dálnice D1 a je protkaný hlavním železničním tahem.
Město, které nese název svého patrona, svatého Mikuláše láká, turisty na dovolenou s překrásnou přírodou v okolí, blízkými termálními lázněmi a zábavnými aquaparky či tajemnými jeskyněmi.
Centrum Liptovského Mikuláše
Město, které se ukrývá mezi horami nese oficiální titul Mesto olympijskych víťazov. Hned několik zajímavostí z města dělá středisko cestovního ruchu. Nedaleko se nachází Demänovská dolina s jeskyněmi, lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry, Jánská dolina s termálními prameny a Aquapark Tatralandia.
Slovenská kultura velmi uznává své náboženství a svědčí o tom hned několik kostelů uprostřed města a v blízkém okolí. Jedním z nich je římskokatolický Kostel sv. Mikuláše, který se stal největší raněgotickou stavbou v Liptově, dále pak Jezuitský klášter, Evangelický kostel, který byl vystaven na základě Tolerančního patentu Josefa II, kostel sv. Petra z Alkantary v Okoličnom nebo Kostel Vranovo v Palúdzke. Zajímavou stavbou je i Čierny orol, dřívější hostinec, který dnes slouží jako středisko kulturního života s velkým jevištěm a historickou architekturou.
Jeskyně všude, kam se podíváme
Každý rok se sjíždí řada turistů z celého světa, aby se pokochali krásami podzemního světa. Jeskyně ohromí svou rozlohou, tvarem a zajímavými přírodními úkazy. Na Slovensku najdeme přes 4 tisíce jeskyní. Dominantou všech přírodních krás jsou Demänovské jeskyne, kde můžete navštívit dvě z nich, Demänovskou jaskyni slobody a Demänovskou l´adovou jaskyni.
Ledová Demenovská jeskyně se nachází v Národní přírodní rezervaci Demänovská dolina na území Národního parku Nízké Tatry. Prohlídka trvá asi 45 minut a během té doby ujdete 650 metrů v prostorech, kde teplota nepřeskočí hodnotu 2 stupně Celsia. Před koncem vás čeká pořádný výšlap po schodech, kde posledních šest nese název "infarktové". Jde o místo, kdy z chladné čásit vstupujete do normální teploty po náročném výstupu.
Pokud vás prohlídka jeskyní nadchne, nezapomeňte na Jánskou dolinu, kde objevíte krásy Stanišovské jaskyně nebo Važecká jaskyňa, která je tak kouzelná, že se během chvilky ocitnete doslova pohádce. Jeskyně hned v závěsu doplňují propasti. Jedna z nich nese název Starý hrad a sahá do úctyhodné hloubky 432 metrů. Netradičním zážitkem bude návštěva Medvedie štôlni, která je nejdelší chodbou v Západních Tatrách. Čeká vás 550 metrů, které urazíte v 30 minutové prohlídce. A kdo bude hodně pozorný, spatří i permoníka. Ale podle slovenské pověsti, permoníci nepřináší štěstí, proto po nich nijak zvlášť nepátrejte.
Putování za historii a teplými prameny
Milovníci cyklistiky si rádi sednou na kolo a projedou si trasu Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján, Liptovský Hrádok, Pribylina a Važec. Celkem vás čeká 33 kilometrů, které prožijete v historických a tradičních vesničkách. O pasácích ovcí a všeobecně o tomto druhu obživy se dozvíte v Liptovském Hrádku, kde se nachází Ovčiarske múzeum. Ovce neodmyslitelně patří a jsou symbolem Liptovska. V obci Pribylina vás čeká Múzeum liptovskej dediny, což je skanzen, který předvádí život v klasické vesnici z konce 13 století. Vstoupíte do domu rolníka, řemeslníka nebo rychtáře. Poznáte, jak to vypadalo v kostele nebo ve škole.
Pro bolavé tělo z kola nebo pěší turistiky je nejlepší termální koupel. V blízkosti Liptovského Mikuláše se nachází hned několik možností. Děti se vyřádí v Aquaparku Tatralandia, který přímo praská tobogány a skluzavkami. Prohřát tělo si můžete v Thermal Park Bešeňová nebo v Termálném kúpalisku Liptovský Ján s teplotou vody okolo 28,2 stupňů Celsia.
Horská turistika, přírodní krásy, tajuplné jeskyně a relaxování v teplé vodě, to a mnohem víc zažijete na dovolené v okolí Liptovského Mikuláše, který je obklopený atmosférou historie a tradice.