Nejvyššího a nejmenšího muže světa dělily dva metry. Nejlehčí člověk vážil dvě kila

Dan Poláček Tereza Šolcová Dan Poláček, Tereza Šolcová
před 4 hodinami
Růstové poruchy ovlivnily nejen jejich fyzický vzhled, ale i jejich životní osudy. Přesto se našli tací, kteří dokázali ze svých tělesných deformací vytěžit maximum. Lidé menšího i nadprůměrného vzrůstu se prosadili u filmu nebo v showbyznysu. Zatímco jedni si nemohli na velké nohy navléknout ponožky, jiní díky vzhledu vydělávali závratné sumy peněz. Galerie nabízí přehled nejslavnějších z nich.
Albert Johan Kramer, vysoký 8 stop a 9 3/4 palce, drží Freda Asletta, vysokého 2 stopy a 4 palce. Žena vedle nich má běžnou výšku. Nedatovaný snímek upravený AI.
Albert Johan Kramer, vysoký 8 stop a 9 3/4 palce, drží Freda Asletta, vysokého 2 stopy a 4 palce. Žena vedle nich má běžnou výšku. Nedatovaný snímek upravený AI. | Foto: Profimedia.cz

Úvod

Poruchy růstu představují fascinující, ale zároveň často tragické kapitoly lidské historie. Stavy způsobené genetickými mutacemi, hormonálními nerovnováhami nebo nádory hypofýzy ovlivňují nejen fyzický vzhled, ale i životní osudy lidí. Zatímco nanismus je charakterizován malým vzrůstem (obvykle pod 147 cm), gigantismus znamená nadměrný růst způsobený nadprodukcí růstového hormonu v dětství. Historie ukazuje, že lidi s těmito poruchami jejich okolí často diskriminovalo a posmívalo se jim. Někteří však ze svých odlišností dokázali udělat přednosti a takříkajíc vytěžit je na maximum.

 

Právě se děje

Další zprávy