Bydlel v něm Jackson i Fondová. Pražský hotel má 50 let, jeho opravy skončí na jaře

Bydlel v něm Jackson i Fondová. Pražský hotel má 50 let, jeho opravy skončí na jaře
Hotel Intercontinental před rekonstrukcí.
Brány hotelu i restaurací byly otevřené všem.
V přízemí hotelu Fairmont Golden Prague bude obnovený betonový strop konferenčního sálu podle návrhu Jana Šrámka. Charakteristické otisky dřevěného bednění, typické pro původní brutalistní estetiku, zůstanou zachované.
Čechův most, dokončený v roce 1908, se měl stát klíčovou osou pro další zástavbu, včetně dnešní Pařížské třídy. Na části území v okolí dnešního hotelu vznikly bloky domů. Zobrazit 42 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
29. 12. 2024 16:58
Byl prvním mezinárodním pětihvězdičkovým hotelem v Československu a zároveň i jedinou západní investicí za železnou oponou. Pražský hotel, původně známý jako Intercontinental, který je stále v rekonstrukci, otevřel stát v prosinci roku 1974 a poměrně rychle se z něj stal nejen symbol moderního hotelnictví v Československu, ale také vrchol normalizačního luxusu a ikona brutalistní architektury.

"Intercontinental" se do povědomí lidí zapsal jako luxusní hotelové ubytování a získal si výjimečné místo v české kultuře i historii. Stavbu, kterou v 70. letech minulého století financovala americká společnost PanAm, navrhl hlavní architekt Karel Filsak, na interiérech se ale podílela i řada dalších osobností včetně výtvarníků, sochařů a řemeslníků.

Mimořádné umělecké hodnoty měl například konferenční sál s betonovým stropem a hotelové lobby od architekta Jana Šrámka, originální vinárna od Františka Cubra i dílčí sochařské práce jako Začarovaný les od Miloslava Hejného nebo keramické obklady sochaře Zbyňka Sekala. 

Ze Začarovaného lesa od Miloslava Hejného se toho do dnešních dnů dochovalo jen málo.
Ze Začarovaného lesa od Miloslava Hejného se toho do dnešních dnů dochovalo jen málo. | Foto: Aktuálně.cz/archiv hotelu

Místo, kde přespávaly celebrity ze Západu

Hotel se stal místem oslav a významných událostí bez ohledu na politickou situaci. V období studené války byl centrálním bodem pro setkávání významných mezinárodních hostů, diplomatů i celebrit. Symbolizoval západní sofistikovanost a životní styl za železnou oponou a spojoval kulturně i politicky rozdělenou Evropu.

Brutalistní ikona hrála významnou roli i během sametové revoluce. Jako prominentní bod v centru Prahy poskytoval zázemí zahraničním novinářům a pozorovatelům, kteří sledovali klíčové události protestu. Od 80. let minulého století byl navíc dějištěm různých gala večerů, módních přehlídek a společenských událostí. Po revoluci byli mezi hosty světové osobnosti a umělci, kteří navštívili Prahu. Bydlel v něm například Louis Armstrong, Michael Jackson, Luciano Pavarotti, dalajláma, Elton John nebo Jane Fondová.

Před šesti lety hotel odkoupila kancelář R2G, která se rozhodla pro kompletní rekonstrukci budovy. Stavebníci v roce 2021 odhalili plášť hotelu a kompletně ošetřili jeho základní železobetonovou konstrukci. "Skelet jsme museli sanovat patnáct tisíckrát a ani to někde nestačilo k úplné nápravě. Například strop konferenčního sálu zcela nahradili. Geometricky je přesnou kopií původní verze od architekta Jana Šrámka, bude mít ale lepší nosné i akustické vlastnosti," popisoval při prohlídce v říjnu roku 2022 architekt Marek Tichý z ateliéru TaK Architects, který má rekonstrukci na starosti.

Novou kapitolu začne hotel na jaře příštího roku, kdy ho investoři a nový provozovatel po třech letech rekonstrukcí otevřou hostům i veřejnosti. Místo dosavadního jména "Intercontinental" ponese název "Fairmont Golden Prague".

"Pražský hotel se tak zařadí k téměř devadesáti působivým hotelům, které luxusní hotelový řetězec Fairmont Hotels & Resorts provozuje po celém světě, včetně tak ikonických hotelů, jako je londýnský Savoy nebo newyorská Plaza. Všude tam se stal synonymem pro špičkové služby, respekt k historii místa i hluboké spojení s místní komunitou," popisuje nový provozovatel, který na historii hotelu naváže jak architektonicky, tak nabídkou služeb, včetně otevření střešní restaurace Zlatá Praha, avšak v moderním hávu.

Při rekonstrukci se architekt společně s investory rozhodl obnovit některé dobové prvky včetně svítidel.
Při rekonstrukci se architekt společně s investory rozhodl obnovit některé dobové prvky včetně svítidel. | Foto: Magdaléna Medková

Rekonstrukce hotelu je součástí proměny většího prostranství o celkové rozloze více než šest tisíc metrů čtverečních. Vymezuje ho ulice Bílkova a Dvořákovo nábřeží. Úpravy venkovního prostoru zahrnují podchod na nábřeží, pochozí lávku a parkovou zónu s posezením a vzrostlými stromy na úrovni Právnické fakulty. Chybějícím článkem proměny v okolí hotelu je revitalizace náměstí Miloše Formana, která v uplynulých letech budila emoce jak u obyvatel Starého Města, tak některých opozičních zastupitelů Prahy 1. Nelíbil se jim záměr investorů postavit na piazzettě novou prosklenou budovu. 

Majitelé hotelu výtkám vyšli vstříc a ve spolupráci s hlavním městem chtějí na řešení tohoto území vypsat novou mezinárodní architektonickou a urbanistickou soutěž. Vypsání, které směřují na leden 2025, závisí na tom, zda se k záměru připojí i Praha 1.

Projděte si v galerii historii hotelu a podívejte se i na to, jak řemeslníci od roku 2022 obnovují cenné umělecké prvky.

 

Právě se děje

Další zprávy