"Intercontinental" se do povědomí lidí zapsal jako luxusní hotelové ubytování a získal si výjimečné místo v české kultuře i historii. Stavbu, kterou v 70. letech minulého století financovala americká společnost PanAm, navrhl hlavní architekt Karel Filsak, na interiérech se ale podílela i řada dalších osobností včetně výtvarníků, sochařů a řemeslníků.
Mimořádné umělecké hodnoty měl například konferenční sál s betonovým stropem a hotelové lobby od architekta Jana Šrámka, originální vinárna od Františka Cubra i dílčí sochařské práce jako Začarovaný les od Miloslava Hejného nebo keramické obklady sochaře Zbyňka Sekala.
Místo, kde přespávaly celebrity ze Západu
Hotel se stal místem oslav a významných událostí bez ohledu na politickou situaci. V období studené války byl centrálním bodem pro setkávání významných mezinárodních hostů, diplomatů i celebrit. Symbolizoval západní sofistikovanost a životní styl za železnou oponou a spojoval kulturně i politicky rozdělenou Evropu.
Brutalistní ikona hrála významnou roli i během sametové revoluce. Jako prominentní bod v centru Prahy poskytoval zázemí zahraničním novinářům a pozorovatelům, kteří sledovali klíčové události protestu. Od 80. let minulého století byl navíc dějištěm různých gala večerů, módních přehlídek a společenských událostí. Po revoluci byli mezi hosty světové osobnosti a umělci, kteří navštívili Prahu. Bydlel v něm například Louis Armstrong, Michael Jackson, Luciano Pavarotti, dalajláma, Elton John nebo Jane Fondová.
Před šesti lety hotel odkoupila kancelář R2G, která se rozhodla pro kompletní rekonstrukci budovy. Stavebníci v roce 2021 odhalili plášť hotelu a kompletně ošetřili jeho základní železobetonovou konstrukci. "Skelet jsme museli sanovat patnáct tisíckrát a ani to někde nestačilo k úplné nápravě. Například strop konferenčního sálu zcela nahradili. Geometricky je přesnou kopií původní verze od architekta Jana Šrámka, bude mít ale lepší nosné i akustické vlastnosti," popisoval při prohlídce v říjnu roku 2022 architekt Marek Tichý z ateliéru TaK Architects, který má rekonstrukci na starosti.
Novou kapitolu začne hotel na jaře příštího roku, kdy ho investoři a nový provozovatel po třech letech rekonstrukcí otevřou hostům i veřejnosti. Místo dosavadního jména "Intercontinental" ponese název "Fairmont Golden Prague".
"Pražský hotel se tak zařadí k téměř devadesáti působivým hotelům, které luxusní hotelový řetězec Fairmont Hotels & Resorts provozuje po celém světě, včetně tak ikonických hotelů, jako je londýnský Savoy nebo newyorská Plaza. Všude tam se stal synonymem pro špičkové služby, respekt k historii místa i hluboké spojení s místní komunitou," popisuje nový provozovatel, který na historii hotelu naváže jak architektonicky, tak nabídkou služeb, včetně otevření střešní restaurace Zlatá Praha, avšak v moderním hávu.
Rekonstrukce hotelu je součástí proměny většího prostranství o celkové rozloze více než šest tisíc metrů čtverečních. Vymezuje ho ulice Bílkova a Dvořákovo nábřeží. Úpravy venkovního prostoru zahrnují podchod na nábřeží, pochozí lávku a parkovou zónu s posezením a vzrostlými stromy na úrovni Právnické fakulty. Chybějícím článkem proměny v okolí hotelu je revitalizace náměstí Miloše Formana, která v uplynulých letech budila emoce jak u obyvatel Starého Města, tak některých opozičních zastupitelů Prahy 1. Nelíbil se jim záměr investorů postavit na piazzettě novou prosklenou budovu.
Majitelé hotelu výtkám vyšli vstříc a ve spolupráci s hlavním městem chtějí na řešení tohoto území vypsat novou mezinárodní architektonickou a urbanistickou soutěž. Vypsání, které směřují na leden 2025, závisí na tom, zda se k záměru připojí i Praha 1.
Projděte si v galerii historii hotelu a podívejte se i na to, jak řemeslníci od roku 2022 obnovují cenné umělecké prvky.