Hloupětín či Neosvitly. Znáte původ názvů pražských čtvrtí?

Nikola Bernard
17. 2. 2025 8:00
Hra se slovy umí být vážně nádherná. Tak tomu je i v případě některých názvů pražských čtvrtí. Zatímco historický původ některých jmen lze snadno odvodit, setkáváme se i s názvy zahalenými tajemstvím. Z čeho vzešly Nusle, Vyšehrad, Smíchov a jména dalších vybraných částí našeho hlavního města? Fakta i legendy překvapí.

I samotné dělení hlavního města je zajímavé, Praha má 10 městských obvodů, 22 správních obvodů, 57 městských částí a 112 katastrálních území. Projděte si přehled a dozvíte se, jak vznikaly názvy pražských čtvrtí.

PředchozíPokračovat

Praha 1 a 2

Foto: Shutterstock

Staré Město

Název Staré Město získalo toto místo poté, co Karel IV. založil Nové Město. Tím pádem se to původní stalo starým.

Nové Město

Bylo novou částí Prahy a tak jednoduše získalo tento název.

Malá Strana

Nejdříve byla nazývána Menším městem pražským, později se vžilo současné jméno této malebné pražské části.

Hradčany

Název vznikl od obyvatel hradce, tedy menšího hrádku, kterým se říkalo hradčané. Hradčany vznikly jako třetí pražské město po Starém Městě a Menším Městě, později Malé Straně.

Josefov

Dříve židovské ghetto, později jedno z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst Prahy. Toto pojmenování židovského města se užívá od roku 1850 na počest císaře Josefa II., který v rámci reforem zrovnoprávnil židovské obyvatelstvo. 

Vinohrady

Původně se tato rozsáhlá viniční oblast nazývala Viniční hory, poté se přejmenovala na Královské Vinohrady. Od roku 1968 nese název Vinohrady, přičemž vinice tu existují dodnes.

Vyšehrad

Říkalo se tak hradu na vysoké skále. Ve staroslověnštině dané slovo existovalo i jako podstatné jméno, které označovalo hrad či útočiště. První autentické svědectví o Vyšehradě přinášejí přemyslovské denáry z vyšehradské mincovny, pocházející z let 992-1012. 

PředchozíPokračovat
 

Buďte první, kdo diskutuje.

Právě se děje

Další zprávy