Lidé, kteří propadají pesimismu, čelí vyššímu riziku výskytu demence, zjistili vědci

Magazín Magazín
9. 6. 2020 9:33
Lidé, kteří jsou od přírody pesimisté a sklenici vidí většinou spíš poloprázdnou než poloplnou, mohou čelit vyššímu riziku onemocnění Alzheimerovou chorobou. Vědci z University College v Londýně totiž zjistili, že dlouhodobé negativistické uvažování člověku snižuje jeho kognitivní schopnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Závěry nové studie napovídají, že pokud člověk ve vyšším věku propadne pesimismu, začnou se mu v těle více ukládat dvě škodlivé bílkoviny, které způsobují Alzheimerovu chorobu. "Opakované negativistické uvažování tak může být dalším rizikovým faktorem vedoucím k demenci," uvedla pro zpravodajský web stanice CNN vedoucí výzkumu, psychiatrička Natalie Marchantová z katedry duševního zdraví na University College v Londýně.

Ta spolu s kolegy zjišťovala u 350 osob starších 55 let, jak často přemítají o tom, co se jim v minulosti nepovedlo, a jak často se strachují o svou budoucnost. Vědci přitom pomocí počítačové tomografie měřili množství uložených amyloidů typu tau a beta, což jsou bílkoviny související s výskytem nejčastějšího typu demence.

Skenování mozku odhalilo, že lidé, kteří trávili více času negativními úvahami, vykazovali větší koncentraci amyloidů a meziročně se jim výrazněji zhoršovala paměť a kognitivní schopnosti. Optimisté na tom oproti nim byli z hlediska sledovaných ukazatelů lépe. Výzkumníci si u vzorku všímali také míry úzkosti a deprese. V souladu s předchozími studiemi potvrdili, že i tato duševní onemocnění kognitivní schopnosti zhoršují. (Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje a zvládá různé úkoly).

Autoři studie doporučují využívat mentální techniky typu meditace, které dle jejich názoru mohou podporovat pozitivní myšlení a zamezovat tomu negativnímu. "Naše myšlenky mohou ovlivňovat i naše fyzické zdraví. Starost o duševní hygienu by tak měla být klíčovou prioritou veřejné zdravotní péče," zdůraznil spoluautor studie Gael Chételat z Francouzského národního institutu pro výzkum zdraví a medicíny.

Jak informovala CNN, předchozí výzkumy již prokázaly, že pozitivní uvažování jde u lidí mnohdy ruku v ruce se zdravějším stravováním či dostatkem pohybu a v důsledku tedy může snižovat riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Lidé, kteří se na svět dívají optimisticky, rovněž mívají silnější imunitní systém a jsou schopni lépe zvládat krizové situace, protože se ve srovnání s pesimisty dovedou lépe zaměřit na jejich řešení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy