Lidé, kteří propadají pesimismu, čelí vyššímu riziku výskytu demence, zjistili vědci

Magazín Magazín
9. 6. 2020 9:33
Lidé, kteří jsou od přírody pesimisté a sklenici vidí většinou spíš poloprázdnou než poloplnou, mohou čelit vyššímu riziku onemocnění Alzheimerovou chorobou. Vědci z University College v Londýně totiž zjistili, že dlouhodobé negativistické uvažování člověku snižuje jeho kognitivní schopnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Závěry nové studie napovídají, že pokud člověk ve vyšším věku propadne pesimismu, začnou se mu v těle více ukládat dvě škodlivé bílkoviny, které způsobují Alzheimerovu chorobu. "Opakované negativistické uvažování tak může být dalším rizikovým faktorem vedoucím k demenci," uvedla pro zpravodajský web stanice CNN vedoucí výzkumu, psychiatrička Natalie Marchantová z katedry duševního zdraví na University College v Londýně.

Ta spolu s kolegy zjišťovala u 350 osob starších 55 let, jak často přemítají o tom, co se jim v minulosti nepovedlo, a jak často se strachují o svou budoucnost. Vědci přitom pomocí počítačové tomografie měřili množství uložených amyloidů typu tau a beta, což jsou bílkoviny související s výskytem nejčastějšího typu demence.

Skenování mozku odhalilo, že lidé, kteří trávili více času negativními úvahami, vykazovali větší koncentraci amyloidů a meziročně se jim výrazněji zhoršovala paměť a kognitivní schopnosti. Optimisté na tom oproti nim byli z hlediska sledovaných ukazatelů lépe. Výzkumníci si u vzorku všímali také míry úzkosti a deprese. V souladu s předchozími studiemi potvrdili, že i tato duševní onemocnění kognitivní schopnosti zhoršují. (Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje a zvládá různé úkoly).

Autoři studie doporučují využívat mentální techniky typu meditace, které dle jejich názoru mohou podporovat pozitivní myšlení a zamezovat tomu negativnímu. "Naše myšlenky mohou ovlivňovat i naše fyzické zdraví. Starost o duševní hygienu by tak měla být klíčovou prioritou veřejné zdravotní péče," zdůraznil spoluautor studie Gael Chételat z Francouzského národního institutu pro výzkum zdraví a medicíny.

Jak informovala CNN, předchozí výzkumy již prokázaly, že pozitivní uvažování jde u lidí mnohdy ruku v ruce se zdravějším stravováním či dostatkem pohybu a v důsledku tedy může snižovat riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Lidé, kteří se na svět dívají optimisticky, rovněž mívají silnější imunitní systém a jsou schopni lépe zvládat krizové situace, protože se ve srovnání s pesimisty dovedou lépe zaměřit na jejich řešení.

 

Právě se děje

před 23 minutami

V Hongkongu hlasovaly statisíce lidí v neoficiálních primárkách

Statisíce obyvatel čínské poloautonomní provincie Hongkong přišly přes víkend hlasovat v neoficiálních primárních volbách, které pořádal opoziční tábor, často označovaný jako prodemokratický. Cílem hlasování je vybrat jednotného kandidáta nesourodého hnutí, jehož společným jmenovatelem je snaha snížit vliv Pekingu na vnitřní fungování města

Zdroj: ČTK
Další zprávy