Lidé, kteří propadají pesimismu, čelí vyššímu riziku výskytu demence, zjistili vědci

Magazín Magazín
9. 6. 2020 9:33
Lidé, kteří jsou od přírody pesimisté a sklenici vidí většinou spíš poloprázdnou než poloplnou, mohou čelit vyššímu riziku onemocnění Alzheimerovou chorobou. Vědci z University College v Londýně totiž zjistili, že dlouhodobé negativistické uvažování člověku snižuje jeho kognitivní schopnosti.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Závěry nové studie napovídají, že pokud člověk ve vyšším věku propadne pesimismu, začnou se mu v těle více ukládat dvě škodlivé bílkoviny, které způsobují Alzheimerovu chorobu. "Opakované negativistické uvažování tak může být dalším rizikovým faktorem vedoucím k demenci," uvedla pro zpravodajský web stanice CNN vedoucí výzkumu, psychiatrička Natalie Marchantová z katedry duševního zdraví na University College v Londýně.

Ta spolu s kolegy zjišťovala u 350 osob starších 55 let, jak často přemítají o tom, co se jim v minulosti nepovedlo, a jak často se strachují o svou budoucnost. Vědci přitom pomocí počítačové tomografie měřili množství uložených amyloidů typu tau a beta, což jsou bílkoviny související s výskytem nejčastějšího typu demence.

Skenování mozku odhalilo, že lidé, kteří trávili více času negativními úvahami, vykazovali větší koncentraci amyloidů a meziročně se jim výrazněji zhoršovala paměť a kognitivní schopnosti. Optimisté na tom oproti nim byli z hlediska sledovaných ukazatelů lépe. Výzkumníci si u vzorku všímali také míry úzkosti a deprese. V souladu s předchozími studiemi potvrdili, že i tato duševní onemocnění kognitivní schopnosti zhoršují. (Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje a zvládá různé úkoly).

Autoři studie doporučují využívat mentální techniky typu meditace, které dle jejich názoru mohou podporovat pozitivní myšlení a zamezovat tomu negativnímu. "Naše myšlenky mohou ovlivňovat i naše fyzické zdraví. Starost o duševní hygienu by tak měla být klíčovou prioritou veřejné zdravotní péče," zdůraznil spoluautor studie Gael Chételat z Francouzského národního institutu pro výzkum zdraví a medicíny.

Jak informovala CNN, předchozí výzkumy již prokázaly, že pozitivní uvažování jde u lidí mnohdy ruku v ruce se zdravějším stravováním či dostatkem pohybu a v důsledku tedy může snižovat riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění. Lidé, kteří se na svět dívají optimisticky, rovněž mívají silnější imunitní systém a jsou schopni lépe zvládat krizové situace, protože se ve srovnání s pesimisty dovedou lépe zaměřit na jejich řešení.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy