Snídaně je základ, tvrdí vědci. Bez jídla po ránu roste riziko srdečních chorob

Magazín Magazín
24. 4. 2019 8:30
Lidé, kteří si ráno odpírají snídani, mohou podle nově publikované studie čelit většímu riziku kardiovaskulárních chorob. Na překvapivé spojení přišli výzkumníci z USA, kteří pracovali se vzorkem více než šesti tisíc dospělých Američanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na možné spojení mezi vynecháváním snídaně a úmrtím v důsledku onemocnění srdce a cév upozornil výzkumný článek vydaný v americkém odborném časopise Journal of the American College of Cardiology.

Do výzkumu se zapojilo 6500 dospělých Američanů ve věku od 40 do 75 let s různým pohlavím, rasou, socioekonomickým postavením, stravovacími návyky, životním stylem a indexem tělesné hmotnosti.

"Nezávisle na uvedených proměnných se ukázalo, že účastníci, kteří nikdy nesnídají, měli oproti těm, kteří snídají vždycky, o 87 procent větší pravděpodobnost, že zemřou na kardiovaskulární chorobu," uvedl pro americkou televizní stanici CNN profesor epidemiologie na univerzitě v Iowě Wei Bao.

"O snídani se mnohdy mluví jako o nejdůležitějším jídle dne a náš článek to skutečně dokazuje. Odborníci mezi rizikové faktory poukazující na poruchy srdce a cév nejčastěji řadí cukrovku, vysoký krevní tlak a poruchy metabolismu tuků. Nám se podařilo potvrdit, že vynechávání snídaně má spojitost se všemi těmito faktory," dodal Bao.

Členové jeho týmu nejprve mezi lety 1998 a 2004 v dotaznících zjišťovali, jak často si respondenti dávají snídani. V roce 2011 se pak zajímali o to, jak se zdravotní stav dotazovaných mezitím proměnil.

Vědci přiznávají, že platnost získaných výsledků může omezovat skutečnost, že se zkoumaných neptali, jaké pokrmy a nápoje konkrétně snídají, a v roce 2011 se nezajímali, zda se jejich stravovací zvyklosti za uplynulou dobu nějak neproměnily.

Tým výzkumníků zdůrazňuje, že zanedbávání snídaně riziko předčasné smrti pouze zvyšuje a rozhodně ho samo o sobě nezpůsobuje.

Kardiovaskulární onemocnění, zejména srdeční vady a mrtvice, patří ve světě mezi nejčastější příčiny smrti. Podle Světové zdravotnické organizace přišlo v roce 2016 v jejich důsledku o život 15,2 milionu lidí.

Video: Nejlepší snídaně v Praze? Tady dělají skvělé brunche, podívejte se

3 nejlepší snídaně v Praze | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy