Snídaně je základ, tvrdí vědci. Bez jídla po ránu roste riziko srdečních chorob

Magazín Magazín
24. 4. 2019 8:30
Lidé, kteří si ráno odpírají snídani, mohou podle nově publikované studie čelit většímu riziku kardiovaskulárních chorob. Na překvapivé spojení přišli výzkumníci z USA, kteří pracovali se vzorkem více než šesti tisíc dospělých Američanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Na možné spojení mezi vynecháváním snídaně a úmrtím v důsledku onemocnění srdce a cév upozornil výzkumný článek vydaný v americkém odborném časopise Journal of the American College of Cardiology.

Do výzkumu se zapojilo 6500 dospělých Američanů ve věku od 40 do 75 let s různým pohlavím, rasou, socioekonomickým postavením, stravovacími návyky, životním stylem a indexem tělesné hmotnosti.

"Nezávisle na uvedených proměnných se ukázalo, že účastníci, kteří nikdy nesnídají, měli oproti těm, kteří snídají vždycky, o 87 procent větší pravděpodobnost, že zemřou na kardiovaskulární chorobu," uvedl pro americkou televizní stanici CNN profesor epidemiologie na univerzitě v Iowě Wei Bao.

"O snídani se mnohdy mluví jako o nejdůležitějším jídle dne a náš článek to skutečně dokazuje. Odborníci mezi rizikové faktory poukazující na poruchy srdce a cév nejčastěji řadí cukrovku, vysoký krevní tlak a poruchy metabolismu tuků. Nám se podařilo potvrdit, že vynechávání snídaně má spojitost se všemi těmito faktory," dodal Bao.

Členové jeho týmu nejprve mezi lety 1998 a 2004 v dotaznících zjišťovali, jak často si respondenti dávají snídani. V roce 2011 se pak zajímali o to, jak se zdravotní stav dotazovaných mezitím proměnil.

Vědci přiznávají, že platnost získaných výsledků může omezovat skutečnost, že se zkoumaných neptali, jaké pokrmy a nápoje konkrétně snídají, a v roce 2011 se nezajímali, zda se jejich stravovací zvyklosti za uplynulou dobu nějak neproměnily.

Tým výzkumníků zdůrazňuje, že zanedbávání snídaně riziko předčasné smrti pouze zvyšuje a rozhodně ho samo o sobě nezpůsobuje.

Kardiovaskulární onemocnění, zejména srdeční vady a mrtvice, patří ve světě mezi nejčastější příčiny smrti. Podle Světové zdravotnické organizace přišlo v roce 2016 v jejich důsledku o život 15,2 milionu lidí.

Video: Nejlepší snídaně v Praze? Tady dělají skvělé brunche, podívejte se

3 nejlepší snídaně v Praze | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 27 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy