Dovolená je zdraví prospěšná, potvrdili vědci. Volno prospívá srdci a uvolňuje stres

Magazín Magazín
19. 2. 2020 8:59
Američtí vědci zveřejnili studii, která udává o důvod víc, proč si brát častěji během roku dovolenou. Podle výsledků jejich výzkumu je placené volno prospěšné lidskému srdci, ježdění na dovolenou totiž snižuje výskyt rizikových faktorů vedoucích k jeho onemocnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Výzkum amerických vědců sledoval celkem 63 účastníků po dobu jednoho roku, kteří mohli využít placené dovolené. Během roku si vzali placené volno celkem pětkrát, přičemž využili celé dva týdny, na které měli nárok.

Ukázalo se, že s každým dalším volnem u nich kleslo o čtvrtinu riziko takzvaného metabolického syndromu vedoucího ke kardiovaskulárním nemocem.

"Pozitivní zážitek z dovolené se může odrazit ve fyzickém zdraví a pravidelná dovolená může chránit před metabolickým syndromem a dalšími symptomy," píší autoři v článku zveřejněném v odborném časopise Psychology & Health

Účastníci výzkumu navíc uvedli, že během dovolené se méně stresovali péčí o děti nebo o své finanční záležitosti. 

Již dřívější studie finských vědců ukázala, že dovolená je pro lidské zdraví stejně důležitá jako pravidelný pohyb a konzumace ovoce a zeleniny. Severští odborníci po dobu 40 let zkoumali vliv zdravého životního stylu na muže mezi 40. a 55. rokem.

"Studie ukázala, že muži, kteří si nebrali tolik dovolené, spali méně než ti, co si brali delší dovolenou. A tento stres mohl převážit všechny benefity pramenící z dodržovaní zdravých stravovacích návyků," sdělil jeden z autorů finského výzkumu.

"Zdravý životní styl nemůže vyvážit následky přepracování. Právě dovolená je ideální způsob odpočinku," zní závěry finského výzkumu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Běloruská KGB zastřelila opozičníka, při zátahu zemřel také jeden z agentů

Běloruská tajná služba KGB při zátahu v bytovém domě v Minsku zastřelila muže. Po smrti je i jeden z příslušníků, informovala v úterý na svých stránkách služba. Podle agentury Belta byl zastřelený muž spojen s opozicí.

KGB označila zabitého muže za teroristu. Tímto jazykem úřady v minulosti opakovaně popisovaly demonstranty či osoby vyjadřující odpor vůči režimu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

Opoziční server Naša Niva uvedl, že člena běloruské KGB zastřelil a následně sám přišel o život 32letý programátor Andrej Zelcer, který pracoval pro americkou IT firmu.

Loni v létě vypukly v Bělorusku rozsáhlé demonstrace proti oficiálnímu vyhlášení Lukašenka vítězem prezidentských voleb. Opozice je přesvědčena, že hlasování provázely podvody a že skutečnou vítězkou byla opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská. Lukašenko postupně protesty tvrdě potlačil a vězněním svých odpůrců se snaží v zemi umlčet veškerý nesouhlas.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy