Dovolená je zdraví prospěšná, potvrdili vědci. Volno prospívá srdci a uvolňuje stres

Magazín Magazín
19. 2. 2020 8:59
Američtí vědci zveřejnili studii, která udává o důvod víc, proč si brát častěji během roku dovolenou. Podle výsledků jejich výzkumu je placené volno prospěšné lidskému srdci, ježdění na dovolenou totiž snižuje výskyt rizikových faktorů vedoucích k jeho onemocnění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Výzkum amerických vědců sledoval celkem 63 účastníků po dobu jednoho roku, kteří mohli využít placené dovolené. Během roku si vzali placené volno celkem pětkrát, přičemž využili celé dva týdny, na které měli nárok.

Ukázalo se, že s každým dalším volnem u nich kleslo o čtvrtinu riziko takzvaného metabolického syndromu vedoucího ke kardiovaskulárním nemocem.

"Pozitivní zážitek z dovolené se může odrazit ve fyzickém zdraví a pravidelná dovolená může chránit před metabolickým syndromem a dalšími symptomy," píší autoři v článku zveřejněném v odborném časopise Psychology & Health

Účastníci výzkumu navíc uvedli, že během dovolené se méně stresovali péčí o děti nebo o své finanční záležitosti. 

Již dřívější studie finských vědců ukázala, že dovolená je pro lidské zdraví stejně důležitá jako pravidelný pohyb a konzumace ovoce a zeleniny. Severští odborníci po dobu 40 let zkoumali vliv zdravého životního stylu na muže mezi 40. a 55. rokem.

"Studie ukázala, že muži, kteří si nebrali tolik dovolené, spali méně než ti, co si brali delší dovolenou. A tento stres mohl převážit všechny benefity pramenící z dodržovaní zdravých stravovacích návyků," sdělil jeden z autorů finského výzkumu.

"Zdravý životní styl nemůže vyvážit následky přepracování. Právě dovolená je ideální způsob odpočinku," zní závěry finského výzkumu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy