Pejskaři žijí zdravěji a méně váží. Mazlíčci vás chrání i před infarktem, tvrdí vědci

Magazín Magazín
24. 8. 2019 19:03
Majitelé psů jsou méně náchylní k obezitě, více cvičí, lépe se stravují a také více vydělávají. Zjistila to studie americké neziskové organizace Klinika Mayo ve spolupráci s italskými výzkumníky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Autoři výzkumu dospěli k závěrům, že majitelé psů oproti lidem bez domácích mazlíčků více cvičí, méně často trpí cukrovkou a více vydělávají. Špatně na tom nejsou ale ani ti, kterým dělá společnost kočka, papoušek nebo jakékoli jiné domácí zvíře.

Životní styl pejskařů bývá podle výzkumníků zdaleka nejpříznivější a proměnné jako věk, pohlaví nebo stupeň vzdělání při tom nehrají roli.

"U těchto lidí jsme zaznamenali nejvyšší míru fyzické aktivity, vyváženější stravu a hladinu cukru v krvi na ideální úrovni," uvedla pro britský deník The Telegraph vedoucí výzkumného týmu Andrea Maugeriová z Katánijské univerzity na Sicílii. 

Autoři studie zkoumali celkem 1769 lidí, z nichž 42 procent tvořili majitelé domácích zvířat. Ani jeden z respondentů zatím neprodělal infarkt a výzkumníci brali v potaz jejich index tělesné hmotnosti, způsob stravování, fyzickou aktivitu, kouření, krevní tlak, hladinu cukru a cholesterol.

O kilo lehčí a méně obézní pejskaři

Zatímco mezi pejskaři bylo jen 29 procent obézních lidí, mezi vlastníky jiných mazlíčků bylo obézních 37 procent. Ve skupině zkoumaných bez domácího zvířete pak bylo se zásadní nadváhou o pět procent méně. 

Pejskaři v průměru vážili 75,6 kilogramu, zatímco lidé bez psa 76,8 kilogramu. Vlastníci psů dosahovali také o bod lepšího skóre činnosti srdce. 

Mezinárodní studie je vůbec první, která prokázala spojitost mezi vlastnictvím psa a nižším rizikem srdečních potíží. "Lidé by měli zvážit zakoupení domácího mazlíčka nebo záchranu nějakého zvířete z útulku jako prevenci předcházení kardiovaskulárním chorobám. Soužití se zvířetem totiž zjevně může vést k aktivnějšímu životnímu stylu," vyzdvihla doktorka Maugeriová.

Podle výzkumníka z Kliniky Mayo v Minnesotě navíc pes pomáhá snižovat pravděpodobnost duševních onemocnění. "Pes podle jiných studií pomáhá také zlepšovat duševní zdraví a snižovat pocity sociálního odloučení, což jsou další rizikové faktory přispívající k infarktům," doplnil Francisco Lopez-Jimenez z Kliniky Mayo, který se na studii rovněž podílel.

Video: Prase umí šikanovat celou rodinu, byt po jeho řádění nepoznáte, ale změnilo mi život, říká Vaštová

K praseti neuvěřitelně přilnete, nejde to popsat, je to úplně jiné, než chovat psa nebo kočku. Prase vás miluje, ale nedává to najevo, říká prasomilka | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného řeckého tábora Moria

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Ve středu to oznámil státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. Také Itálie nabídla, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos, napsal ve středu deník Kathimerini.

"Francie se již zavázala k přijetí 350 nezletilých (…), nyní tento závazek zvyšujeme o dalších 150 dětí," sdělil Beaune rozhlasové stanici RTL. "Od začátku tohoto roku tak Francie ze solidarity s Řeckem přijme 1000 lidí, z nichž polovinu budou tvořit uprchlíci a další část rodiny v nesnázích," doplnil.

Požár v přeplněné Morii před dvěma týdny připravil o střechu nad hlavou 12.000 lidí. Deset členských zemí Evropské unie se zavázalo, že přijme 400 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.

Další zprávy