Pejskaři žijí zdravěji a méně váží. Mazlíčci vás chrání i před infarktem, tvrdí vědci

Magazín Magazín
24. 8. 2019 19:03
Majitelé psů jsou méně náchylní k obezitě, více cvičí, lépe se stravují a také více vydělávají. Zjistila to studie americké neziskové organizace Klinika Mayo ve spolupráci s italskými výzkumníky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Autoři výzkumu dospěli k závěrům, že majitelé psů oproti lidem bez domácích mazlíčků více cvičí, méně často trpí cukrovkou a více vydělávají. Špatně na tom nejsou ale ani ti, kterým dělá společnost kočka, papoušek nebo jakékoli jiné domácí zvíře.

Životní styl pejskařů bývá podle výzkumníků zdaleka nejpříznivější a proměnné jako věk, pohlaví nebo stupeň vzdělání při tom nehrají roli.

"U těchto lidí jsme zaznamenali nejvyšší míru fyzické aktivity, vyváženější stravu a hladinu cukru v krvi na ideální úrovni," uvedla pro britský deník The Telegraph vedoucí výzkumného týmu Andrea Maugeriová z Katánijské univerzity na Sicílii. 

Autoři studie zkoumali celkem 1769 lidí, z nichž 42 procent tvořili majitelé domácích zvířat. Ani jeden z respondentů zatím neprodělal infarkt a výzkumníci brali v potaz jejich index tělesné hmotnosti, způsob stravování, fyzickou aktivitu, kouření, krevní tlak, hladinu cukru a cholesterol.

O kilo lehčí a méně obézní pejskaři

Zatímco mezi pejskaři bylo jen 29 procent obézních lidí, mezi vlastníky jiných mazlíčků bylo obézních 37 procent. Ve skupině zkoumaných bez domácího zvířete pak bylo se zásadní nadváhou o pět procent méně. 

Pejskaři v průměru vážili 75,6 kilogramu, zatímco lidé bez psa 76,8 kilogramu. Vlastníci psů dosahovali také o bod lepšího skóre činnosti srdce. 

Mezinárodní studie je vůbec první, která prokázala spojitost mezi vlastnictvím psa a nižším rizikem srdečních potíží. "Lidé by měli zvážit zakoupení domácího mazlíčka nebo záchranu nějakého zvířete z útulku jako prevenci předcházení kardiovaskulárním chorobám. Soužití se zvířetem totiž zjevně může vést k aktivnějšímu životnímu stylu," vyzdvihla doktorka Maugeriová.

Podle výzkumníka z Kliniky Mayo v Minnesotě navíc pes pomáhá snižovat pravděpodobnost duševních onemocnění. "Pes podle jiných studií pomáhá také zlepšovat duševní zdraví a snižovat pocity sociálního odloučení, což jsou další rizikové faktory přispívající k infarktům," doplnil Francisco Lopez-Jimenez z Kliniky Mayo, který se na studii rovněž podílel.

Video: Prase umí šikanovat celou rodinu, byt po jeho řádění nepoznáte, ale změnilo mi život, říká Vaštová

K praseti neuvěřitelně přilnete, nejde to popsat, je to úplně jiné, než chovat psa nebo kočku. Prase vás miluje, ale nedává to najevo, říká prasomilka | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy