Lidé, kteří v dětství trpěli samotou, mají častěji problémy s alkoholem, tvrdí studie

Magazín Magazín
20. 8. 2022 15:29
Nová studie ukazuje, že lidé, kteří byli v dětství osamělí, bývají více ve stresu a jsou pak náchylnější k rizikovému pití alkoholu. Výsledek studie by mohl být užitečný pro rodiče dětí, které byly delší dobu v izolaci během pandemie.
Foto: Shutterstock

"Zkoumáme, proč někteří lidé pijí navzdory tomu, že nechtějí a má to na jejich život velmi negativní vliv. Laboratoř se zajímá o to, co vede k narušení vůle nepít, což znamená, že jedinec pije více a déle, než původně zamýšlel," vysvětluje Julie A. Patock-Peckhamová, která vede laboratoř pro výzkum alkoholismu u dospívajících na Státní univerzitě v Arizoně. O studii informuje server Psypost.

Nového výzkumu se zúčastnilo 310 vysokoškoláků. Studenti mimo jiné odpovídali na otázky, které se týkaly společenské izolace, nespokojenosti se vztahy v době jejich dětství a užívání alkoholu v souvislosti se stresem. 

Studenti, kteří uvedli, že se před dosažením dvanáctého roku cítili sami, jsou v dospělosti náchylnější ke stresu a nervozitě. Tatáž skupina si také neumí odepřít větší množství alkoholu. Prodělaný stres vede i k problematičtějšímu chování po požití alkoholu, například k řízení v opilosti. Ženy rovněž častěji propásly školní výuku, protože měly kocovinu.

Z výzkumu vyplývá několik praktických doporučení. "Pokud jste ve stresu, zkuste si najít jiný ventil než alkohol, protože je pravděpodobnější, že toho vypijete příliš, obzvlášť pokud jste žena," naléhá výzkumnice Julie A. Patock-Peckhamová. "Není také od věci ujistit se, že děti, které byly během pandemie osamělé, mají společenské vyžití. Přátelství je v dětství důležité a může v pozdějším životě pomoci utlumit řadu negativních jevů, včetně zneužívání alkoholu," dodává. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy