Brémy (Ekolist) - Zejména v sousedním Německu, ale i v Itálii nebo USA roste obliba takzvaného carsharingu, tedy sdílení automobilů. Síť aut, která společně využívá větší množství lidí, se tu neustále rozšiřuje.
Výhodou veřejných automobilů je menší množství vozů v ulicích měst i úspora parkovacích míst. Například v německých Brémách je sdílení auta, pro nějž se vžil anglický název carsharing, součástí systému veřejné dopravy podporované městem.
Brémy mají zhruba půl milionu obyvatel. Carsharing zde využívá pět tisíc řidičů.
K dispozici mají sto padesát vozů v pěti kategoriích, od malých automobilů, jako je Opel Corsa, Smart nebo Ford Fiesta, až po minibusy a dodávky.
Jízdenka i klíč
Automobily se otevírají pomocí čipové karty a osobního kódu. "Každý, kdo umí vybírat peníze z bankomatu, umí používat i tento systém," vysvětluje Michael Glotz-Richter z úřadu pro dopravu a životní prostředí města Brémy.
Auto je možné si vyzvednout po odeslání požadavku přes internet na čtyřiceti místech. Řidič k nim pohodlně dojede autobusem, protože sdílená auta mají doplňovat hromadnou dopravu.
Proto také funguje společná elektronická karta, kterou je možné používat jako jízdenku na veřejnou dopravu i jako přístupový klíč ke společným automobilům.
Za použití auta zaplatí zákazníci od 1,50 eura za hodinu, maximálně ale 18 eur za den. Kromě toho řidiči hradí poplatek za ujeté kilometry, palivo, daně a pojištění.
Bez vstupní investice
"Nemusíte platit žádnou investici na začátku a nemusíte využívat auto více, než potřebujete," vysvětluje výhody společných aut Glotz-Richter.
"Největší zájem je o malé vozy a většinou se jezdí v jednom nebo ve dvou lidech," vysvětluje Glotz-Richter.
Zákazníky carsharingu jsou jak normální obyvatelé, tak zaměstnanci městské správy. "Soukromí zákazníci si auto nejvíce půjčují na čtyři hodiny a ujedou s ním méně než patnáct kilometrů. Prostě tak na okraj města do velkých nákupních center," říká Glotz-Richter.
Díky sdíleným automobilům ubylo v ulicích Brém 1000 soukromých vozů a uvolnilo se 7,5 kilometru parkovacích míst kolem chodníků.
Podobný systém funguje i v Itálii, kde ho využívá 17.000 zákazníků ve 40 městech. "Podle našich zkušeností nahradí jedno společně provozované auto dvacet soukromě vlastněných automobilů," říká Gianfranco Romano z italského ministerstva životního prostředí (IME).
Více z Ekolistu:
- Oteplování změní pralesy ve vyprahlou pustinu
- Austrálie začala chránit svoje Alpy
- Palmové plantáže mohou zachránit ohrožené druhy