Oteplování změní pralesy ve vyprahlou pustinu

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová, Kamila Pletánková
25. 2. 2009 23:20
Tropy ztrácí odolnost vůči požárům
Oteplování ohrožuje pralesy. Pokud vyschnou, snadno se vznítí.
Oteplování ohrožuje pralesy. Pokud vyschnou, snadno se vznítí. | Foto: Reuters

Londýn (Ekolist) - V příštích několika desetiletích vyschnou tropické pralesy do té míry, že ztratí odolnost vůči ničivým požárům.

I to bude podle Chrise Fielda, jednoho z předních světových ekologů, důsledek zrychlujícího se globálního oteplování.

Field, člen Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC), tvrdí, že se pralesy s vysokou vlhkostí kvůli rostoucím emisím skleníkových plynů změní ve vyprahlou pustinu, která se snadno vznítí. Informuje o tom britský deník Guardian.

Požáry v tropech následně do atmosféry uvolní obrovské množství uhlíku, které oteplování planety ještě urychlí, varoval Field.

Souvislosti: Tučňák císařský je na pokraji zkázy. Ničí ho globální oteplování 

Poslední zpráva Mezivládního panelu o změnách klimatu za rok 2007 podle něj vážnost situace značně podcenila. Vědci v ní došli k závěru, že se teplota Země do roku 2100 zvýší pravděpodobně o 1,1 až 6,4 ºC.

"V současnosti máme k dispozici data, z nichž vyplývá, že v letech 2000 až 2007 se koncentrace skleníkových plynů zvyšovala mnohem rychleji, než jsme očekávali," citoval Fielda Guardian.

"V první řadě kvůli rozvojovým zemím, jako jsou Čína nebo Indie, kde došlo k obrovskému nárůstu výroby elektrické energie na bázi uhlí," dodal.

Příští zpráva, která by měla být zveřejněna v roce 2014 a na jejíž vypracování bude Chris Field dohlížet, tak zřejmě bude podstatně více alarmující, než ta z roku 2007.

Pokud totiž tropy vyschnou natolik, že se vznítí tamní porosty, přestanou pralesy pohlcovat CO2 z atmosféry a dojde naopak k jeho uvolňování.

"Tropické pralesy jsou v podstatě nehořlavé," vysvětlil Field.

"Pokud by se v nich člověk pokusil založit požár, asi by se mu to nepovedlo. Jestliže ale jen trochu vyschnou, může dojít k ničivým požárům. Je jasné, že kvůli oteplování se pralesní oblasti, které se dosud chovaly jako pohlcovače uhlíku, mohou stát jeho zdrojem. Výsledkem může být nekontrolovatelné oteplování," dodal.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

Další zprávy