Lední medvědi vymírají. Potravu jim bere globální oteplování, varují vědci

jaz
14. 9. 2015 10:43
Snímky fotografa magazínu National Geographic poukázaly na vymírání ledních medvědů. Vyhublé zvíře mělo podle vědců pojít hlady, a to důsledkem globálního oteplování. Táním ledovců totiž medvědi přicházejí o přirozená stanoviště, což jim znemožňuje lov tuleňů. Vyhledávají tak alternativní potravu v podobě ptačích vajec, mršin nebo řas. Podle řady vědců je budoucnost ledních medvědů nejistá, za poslední roky totiž jejich populace klesla až o 40 procent.
Foto: Instagram

Praha Lední medvědi vymírají. To je poselství fotografie Paula Nicklena, který zachytil na Špicberkách mrtvého ledního medvěda. Snímek s uhynulým zvířetem, o kterém je řada vědců přesvědčena, že vyhladovělo k smrti, sdílely na Facebooku tisíce lidí. Informoval o tom server Mashable.

Nicklen hledal v loňském roce se skupinou přátel lední medvědy. Vyrazil na místo, které dobře zná a kde vždy bývá dostatek ledu. Tentokrát nenašel ani zvířata, ani led. Zato narazil na dva uhynulé a na kost vyhublé kusy.

"Tito medvědi byli velmi hubení a vypadali, že pošli hlady. Kvůli chybějícímu ledu nebyli schopni ulovit tuleně," píše fotograf, který snímek zveřejnil až letos koncem prázdnin.

"Vyrůstal jsem na Arktidě a později pracoval jako biolog a nikdy jsem nenašel mrtvého ledního medvěda. Nyní se to stává často," pokračuje Nicklen. Statistiky neziskové organizace Polar Bears International mu dávají za pravdu. Populace ledních medvědů klesla mezi lety 2001 až 2010 v oblasti Beaufortova ostrova  z 1500 medvědů na 900 kusů.

Nicklenovu teorii o vyhladovělém medvědovi potvrzuje i Ian Stirling, profesor z univerzity v Albertě, který se zabývá právě studiem polárních medvědů. Z fotografie zvířete usuzuje, že se stalo obětí globálního oteplování.

Mrtvola zvířete přesto nebyla podrobena laboratorním testům.

"Nemůžu na sto procent říct, že vyhladověl, ale je pravděpodobné, že tomu tak bylo," citoval vědce server Mashable. Stirling přesto nevyvrátil hypotézu, že za výrazné zhubnutí medvěda může nemoc. "Musíme být opatrní ve vynášení soudů. Mohl hladovět, ale také mohl být jen starý," říká Stirling s tím, že medvěd mohl mít poraněnou končetinu, což mu znemožnilo lov.

Podle profesora je tání ledovců pozorováno v posledních letech právě v oblasti severozápadních Špicberk. Sám se jako průvodce turistů přesvědčil o úbytku ledové pokrývky během letního období a častějšímu výskytu vyhladovělých medvědů, kteří se kvůli potravě stahují na pevninu a přibližují se na dosah lidem.

Prudký úbytek ledu zbavuje medvědy jejich přirozených stanovišť, proto se vydávají za alternativní kořistí. Jak dodává National Geographic, medvědi se v poslední době chovají nestandardně a je možné je zahlédnout, jak loví delfíny, požírají ptačí vejce, mořské řasy nebo mršiny velryb.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

před 49 minutami

Primátor Jablonce neustál rozpad tamní koalice, vystupuje z ANO, aby nepoškozoval jméno hnutí

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci. Koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec se rozpadla na konci prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy