Obama proti oteplování: Z Aljašky si odvezl mlíčí na botách

ČTK jaz, ČTK
4. 9. 2015 8:00
Americký prezident byl na několikadenní cestě po Aljašce, kde se snažil zvýšit povědomí o změnách klimatu. Ocenil práci místních lidí a pobavil média na lovu ryb.
Obama na Aljašce
Obama na Aljašce | Foto: Reuters

Juneau – Barack Obama je právě na třídenní cestě po Aljašce, na které varuje před klimatickými změnami a jejich dopady. Kromě účasti na mezinárodní konferenci se setkal s místními lidmi, podíval se na tající ledovec a zažil pro média vtipný okamžik s lososem stříbrným.

"Žádný ze zde přítomných států nepostupuje dost rychle. Věda je stále přesnější a dokazuje, že to, co bylo vzdálenou hrozbou, už je skutečností. Ti, kteří přehlížejí vědu, jsou stále osamělejší, jsou na ostrově, který mizí," uvedl Obama v projevu k účastníkům konference k Arktidě.

Obama si boj s klimatickými změnami stanovil jako jednu z priorit svého druhého funkčního období. Na své cestě po Aljašce proto navštívil jeden z ledovců, který podle tvrzení vědců taje v důsledku oteplování stále rychleji.

Obamův letoun Air Force One také přeletěl nad rybářskou ostrovní vesnicí Kivalina, kde žije pouhých 400 obyvatel a kterou ohrožuje tání ledovců a s tím související zvyšující se hladina moře. Prezident řekl, že Kivalina je předzvěstí toho, co může čekat další části země, pokud si mezinárodní společenství nebude všímat globálního oteplování.

Americká vláda odhaduje, že asi 100 tisíc obyvatel Aljašky žije v oblastech ohrožených tajícím permafrostem (věčně zmrzlou půdou). Obama ocenil vytrvalost obyvatel Aljašky, kteří často čelí chudobě, izolaci a nedostatku podpory. Ačkoli mnoho lidí mluví o průkopnictví a nezávislém duchu Ameriky, právě na Aljašce to podle Obamy není jen fráze, ale způsob života. "Může být drsný. Znamená to, že závisíte jeden na druhém," dodal Obama.

Navštívil také rybáře na Kanakanak Beach v městečku Dillingham, kde s nimi diskutoval o odvětví rybolovu. Dostal se ale do komické situace, kdy mu losos stříbrný, kterého právě držel, vypustil mlíčí, tedy tělní tekutinu obsahující spermie, přímo na boty. "Je rád, že mě vidí," zažertoval prezident.

Obama upozornil na měnící se krajinu Aljašky

Prezident upozornil, že 40 procent z ulovených mořských živočichů pochází přímo z tamní oblasti Bristolského zálivu a je třeba tento přírodní zdroj chránit nejen "pro lidi, jejichž živobytí na tom závisí, ale pro celou zemi."

Americký vůdce nepřijel na Aljašku, aby místním slíbil masivní federální pomoc, ale aby upozornil na to, jak se mění krajina toho amerického státu kvůli klimatickým změnám, podotýká agentura AP. Obama se nyní snaží zajistit, aby své závazky ohledně omezování skleníkových plynů vyslovily před hlavní klimatickou konferencí i další státy. Konference se bude konat v prosinci v Paříži.

 

Právě se děje

Další zprávy