Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř

Pavel Baroch
19. 6. 2008 17:10
Kalamita se za rok zdvojnásobila
Před třemi dny v noci se Českem přehnala vichřice. Vítr zanechal v krajině desetitisíce, možná statisíce drobných i větších škod. Jejich sčítání pokračuje i dnes.
Před třemi dny v noci se Českem přehnala vichřice. Vítr zanechal v krajině desetitisíce, možná statisíce drobných i větších škod. Jejich sčítání pokračuje i dnes. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Lýkožrout smrkový vloni napadl dvojnásobek stromů oproti roku 2006. Letos může být ještě hůř. Kůrovcová kalamita nejspíš dosáhne historického rekordu.

Upozornilo na to ekologické Hnutí Duha s odvoláním na první statistiky, které zveřejnil odborný měsíčník Lesnická práce.

"V roce 2007 napadl kůrovec 1,9 milionu metrů krychlových smrků, dvakrát více než předloni. Experti ovšem odhadují, že letos může číslo dosáhnout už tří milionů kubíků," uvedlo Hnutí Duha.

Lesníci nasadili pily, lýkožrout i tak vítězí

Lesníci se snaží kůrovce zastavit, pokácí a odvezou prakticky každý strom, kde se larvy brouka objeví. Ani to zatím nepomáhá. Kůrovec se přitom objevuje především v porostech, kde roste výhradně smrk. Přesně 99 procent napadených stromů připadá na hospodářské porosty.

V okolí přehrady Orlík nejsou žádné celistvé polomy, ale během noci padlo na stovky stromů. Lesníci z Lesní správy se hned ráno pustili do odstraňování padlého dříví. Byli rádi, že půda je relativně suchá a že na stromech nebyl sníh. "To by pak bylo mnohem horší," shodli se.
V okolí přehrady Orlík nejsou žádné celistvé polomy, ale během noci padlo na stovky stromů. Lesníci z Lesní správy se hned ráno pustili do odstraňování padlého dříví. Byli rádi, že půda je relativně suchá a že na stromech nebyl sníh. "To by pak bylo mnohem horší," shodli se. | Foto: Ondřej Besperát

"Zvyšující se objemy kůrovcového dříví v posledních letech názorně poukazují na určitou krizi 'smrkového hospodářství'," upozorňuje odborný článek Lesnické práce.

Smrků je moc, varují vědci

Odborníci dlouhodobě volají po tom, aby se v Česku mnohem více vysazovaly smíšené lesy, které jsou odolnější nejen proti kůrovci a dalším škůdcům, ale také proti nepříznivému počasí a exhalacím.

Výzvu k lepšímu hospodaření podepsalo před dvěma lety 330 vědců a dalších expertů. "Z nově vysázených stromků tvoří smrk  44 procent," upozornili vědci ve své zprávě. "Zvlášť alarmující je masivní pěstování smrkových monokultur i ve velmi cenných oblastech listnatých lesů, například na Křivoklátsku."

"Smrkové monokultury jsou pro kůrovcovou kalamitu skvělá živná půda. Pouze větší výsadba listnáčů a jedlí umožní, aby kalamity nepokračovaly dál a dál," poznamenal Jaromír Bláha, vedoucí lesního programu Hnutí Duha.

"Ministři musí konečně připravit dlouho odkládanou reformu lesního zákona, která zajistí zdravé hospodaření. Někteří místní politici se tváří, jako by kůrovec žil jen na Šumavě. Ale na národní park připadá pouze necelé procento napadených stromů," dodal Bláha.

 

Právě se děje

Další zprávy