Bursík proti obcím: Spadlé stromy na Šumavě zůstanou

Pavel Baroch
8. 4. 2008 11:26
Obce se bojí kůrovce, podaly na ministra žalobu
V půlce ledna se Českou republikou prohnal orkán rychlostí okolo sto padesáti kilometrů v hodině. Velké škody za sebou zanechal zejména v lesích Šumavy, Krušných hor a Krkonoš. Spíše než plošné polomy padaly stromy v místech, kde byla homogennost lesa narušena předchozí těžbou.
V půlce ledna se Českou republikou prohnal orkán rychlostí okolo sto padesáti kilometrů v hodině. Velké škody za sebou zanechal zejména v lesích Šumavy, Krušných hor a Krkonoš. Spíše než plošné polomy padaly stromy v místech, kde byla homogennost lesa narušena předchozí těžbou. | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Vimperk - Ministr životního prostředí Martin Bursík odmítl požadavek šumavských obcí, aby se rozřezaly a odvezly stromy popadané po loňském uragánu Kyrill a zabránilo se tak šíření kůrovce v tamním národním parku.

"Lesy v těch nejcennějších částech národního parku necháváme samovolnému vývoji právě proto, že jde o národní park, nikoli hospodářský les. Jeho účelem není produkce dřeva," zdůvodnil svůj krok Bursík. Jeho úřad rozhodl o tom, že zhruba 140 tisíc metrů krychlových dřeva po ničivém uragánu zůstane v prvních a druhých zónách Národního parku Šumava bez jakéhokoliv zásahu, už vloni v březnu.

Šumavské obce se proti tomu ovšem odvolaly. Jejich názor podpořil i Jihočeský kraj, který kritizoval rozhodnutí ministerstva životního prostředí ponechat pokácené stromy na svém místě.

Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele
Patnáct let sporů zda chránit přírodu či místní podnikatele | Foto: Ludvík Hradilek

Šumavské obce Bursíka zažalovaly

Bursíkovo rozhodnutí povede podle všeho k dalšímu vyhrocení sporu mezi Bursíkovým ministerstvem a šumavskými obcemi o to, nakolik se mají lesy na Šumavě ponechat přirozenému vývoji a zda by se stromy napadané kůrovcem raději neměly pokácet a odvézt.

"Orkán Kyrill ukázal, jak byly zásahy do přirozeného vývoje v minulosti škodlivé. Kyrill kácel stromy především tam, kde se dříve zasahovalo proti kůrovci a lesní porost se tak otevřel ničivému větru. Že se větru, dešti a přírodě vůbec poroučet nedá, jsme si snad vyzkoušeli mnohokrát. Kroky, které děláme, povedou k dlouhodobě stabilním šumavským ekosystémům," tvrdí Bursík.

Podle obcí i Johočeského kraje se ovšem lesu musí pomoci, aby na Šumavě vůbec nějaké zelené porosty přežily. Patnáct šumavských radnic - například v Kašperských Horách, Modravě, Železné Rudě či v Srní - dokonce podaly na Bursíka žalobu.

"V létě je rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem velmi ostré, proto se letní vichřice soustředí na menší území. V zimě je oblast přechodu fronty mnohem rozsáhlejší a vítr tu a tam místně zesílí a udeří do lesa," vysvětluje Josef Bálek, proč jedny stromy padly a jiné na vedlejším svahu ne.
"V létě je rozhraní mezi teplým a studeným vzduchem velmi ostré, proto se letní vichřice soustředí na menší území. V zimě je oblast přechodu fronty mnohem rozsáhlejší a vítr tu a tam místně zesílí a udeří do lesa," vysvětluje Josef Bálek, proč jedny stromy padly a jiné na vedlejším svahu ne. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Vadilo jim především to, že si ministr s rozhodnutím o jejich odvolání, které podaly už před rokem, dával na čas. Radnice tvrdily, že Bursíkova nečinnost jim brání v tom, aby pečovaly o obecní lesy, jak jim ukládá zákon.

Nechceme lesy v parku

Dlouhodobý spor o boji proti kůrovci dokonce přiměl zastupitelstva Kašperských Hor a Volar odhlasovat si usnesení, v němž požadují, aby jejich obecní lesy byly vyňaty z národního parku.

Zastupitelstva jihočeských Volar a západočeských Kašperských Hor už dříve dokonce reagovala usnesením, v němž požadují vynětí obecních lesů z národního parku.

Ze Šumavy dřevorubci odvezli tisíce spadlých stromů

Ministerstvo životního prostředí argumentuje, že výrazná většina stromů, které vyvrátil Kyrill, dřevorubci zpracovaly a odvezly.

"Šlo asi o 800 tisíc metrů krychlových spadlých stromů, které Národní park Šumava zpracoval v co nejrychlejším možném termínu, aby zabránila možnému rozšíření lýkožrouta smrkového mimo park," řekl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy