Ztracený egyptský artefakt našli ve Skotsku v krabici na doutníky

ČTK ČTK
18. 12. 2020 16:01
Na první pohled nenápadná plechová krabička na doutníky uložená na univerzitě ve skotském Aberdeenu dlouhá léta skrývala netušený poklad. Tamní zaměstnankyně v ní objevila kus dřeva z Chufuovy pyramidy v Egyptě, jeden z pouhých tří artefaktů, které kdy byly z této světoznámé stavby vyneseny. Odhaduje se, že 5000 let starý fragment cedru starověcí stavitelé použili při výstavbě pyramidy.
Foto: University of Aberdeen

Archeologicky významný nález si připsala egyptská zaměstnankyně univerzity, která procházela tamní asijskou kolekci. Všimla si, že krabička pochází ze severoafrického Egypta a tudíž v kolekci věnované asijskému kontinentu nemá co pohledávat. Když zkontrolovala sériové číslo, uvědomila si že jde o kus dřeva z takzvané Královniny síně.

"Když jsem se podívala na čísla v egyptských záznamech, hned mi došlo, o co se jedná a že to bylo v podstatě ukryto všem na očích ve špatné kolekci," uvedla kurátorka.

Z Chufuovy pyramidy, známé také jako Cheopsova nebo Velká pyramida, spatřily světlo světa dosud jenom tři artefakty - kromě kusu dřeva i malá olověná koule a kovový hák, které se nyní nacházejí v Britském muzeu v Londýně. Z tunelů Velké pyramidy je v roce 1872 vynesl skotský inženýr Waynmann Dixon. Kousek cedru se postrádal od roku 1946, kdy jej univerzita dostala darem. Podle odhadů odborníků pochází z let 3341 až 3094 před naším letopočtem.

Mohlo by vás zajímat: Archeologové objevili poblíž Velké pyramidy v Gíze starověké pohřebiště

Archeologové objevili poblíž Velké pyramidy v Gíze starověké pohřebiště. Je v něm i hrobka pro dva kněží stará více než 4400 let. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy