Zemřela nejstarší panda chovaná v zajetí, v přepočtu na lidský věk překonala stovku

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2016 17:53
Nejstarší panda chovaná v zajetí zemřela v hongkongském zábavním parku. Informoval o tom server BBC. Život zvířete, které se v přepočtu na lidský věk dožilo víc než stovky, museli kvůli velmi špatnému zdravotnímu stavu ukončit veterináři.
Panda, ilustrační foto.
Panda, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hongkong - V hongkongském zábavním parku zemřela ve věku 38 let nejstarší panda chovaná v zajetí. Informoval o tom server BBC. Pandí samička Ťia-ťia se narodila v roce 1978 v čínském městě S’-čchuan a v roce 1999 se dostala do Hongkongu jako dárek u příležitosti oslav druhého výročí předání ostrova pod čínskou správu.

Podle místních médií se zdravotní stav pandy v uplynulých týdnech rychle zhoršoval a zvíře ztratilo chuť k jídlu. Veterináři se nakonec pandu rozhodli utratit, píše BBC.

Ťia-ťia, jejíž jméno v překladu znamená dokonalost, loni překonala rekord pandy Tu-tu. Ta se dožila 36 let a 11 měsíců a většinu života strávila v zoo v čínském Wu-chanu.

Pandy se na svobodě obvykle dožívají zhruba 20 let a v zajetí žijí většinou o pět let déle. V přepočtu na lidský věk se Ťia-ťia podle BBC dožila více než sta let.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy