reklama
 
 

Gorila východní vymírá. Za 20 let se její populace kvůli ilegálnímu lovu snížila o 70 procent

4. 9. 2016 22:28
Mezinárodní svaz na ochranu přírody přidal na seznam kriticky ohrožených druhů zvířat gorilu východní. Populace tohoto velkého primáta, který žije především na území Konžské demokratické republiky, se v důsledku nelegálního lovu v posledních dvaceti letech snížila o 70 procent.

Gorila východní je kriticky ohrožený druh. Ze skupiny ohrožených do skupiny kriticky ohrožených zvířat přeřadili gorilu východní zástupci Mezinárodního svazu na ochranu přírody IUCN na kongresu na Havajských ostrovech.

Kriticky ohrožené jsou tak již čtyři z šesti druhů lidoopů. Kromě gorily východní a západní jsou to ještě orangutan sumaterský a bornejský. Šimpanz učenlivý a šimpanz bonobo zůstávají zatím "pouze" na seznamu ohrožených.

"Vidět východní gorilu - jednu z našich nejbližších příbuzných - pomalu vymírat je opravdu hrozivé," uvedla ředitelka IUCN Inger Andersenová.

Podle ochránců žije ve volné přírodě už jen asi 5000 jedinců gorily východní. Na jejím vymírání se kromě pytláctví podepsal také úbytek přirozeného životního prostředí.

Červený seznam IUCN obsahuje 24.000 druhů, kterým hrozí vyhynutí. Druhy zvířat organizace dělí do sedmi kategorií: málo dotčený, téměř ohrožený, zranitelný, ohrožený, kriticky ohrožený, vyhynulý v přírodě a vyhynulý.

Na nynějším kongresu organizace na seznam téměř ohrožených druhů, tedy těch, kterým při pokračování dosavadního vývoje hrozí přeřazení do vyšší kategorie, zařadila například také africkou zebru.

Naopak pandu velkou dnes IUCN z kategorie ohrožených druhů přeřadila na seznam druhů "zranitelných", tedy o kategorii níže. Vyzdvihla přitom úsilí Číny o záchranu tohoto medvědovitého savce

autor: ČTK | 4. 9. 2016 22:28

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama