Gorila východní vymírá. Za 20 let se její populace kvůli ilegálnímu lovu snížila o 70 procent

ČTK ČTK
4. 9. 2016 22:28
Mezinárodní svaz na ochranu přírody přidal na seznam kriticky ohrožených druhů zvířat gorilu východní. Populace tohoto velkého primáta, který žije především na území Konžské demokratické republiky, se v důsledku nelegálního lovu v posledních dvaceti letech snížila o 70 procent.
Gorila.
Gorila. | Foto: TKnoxB from Chemainus, BC, Canada – Flickr

Gorila východní je kriticky ohrožený druh. Ze skupiny ohrožených do skupiny kriticky ohrožených zvířat přeřadili gorilu východní zástupci Mezinárodního svazu na ochranu přírody IUCN na kongresu na Havajských ostrovech.

Kriticky ohrožené jsou tak již čtyři z šesti druhů lidoopů. Kromě gorily východní a západní jsou to ještě orangutan sumaterský a bornejský. Šimpanz učenlivý a šimpanz bonobo zůstávají zatím "pouze" na seznamu ohrožených.

"Vidět východní gorilu - jednu z našich nejbližších příbuzných - pomalu vymírat je opravdu hrozivé," uvedla ředitelka IUCN Inger Andersenová.

Podle ochránců žije ve volné přírodě už jen asi 5000 jedinců gorily východní. Na jejím vymírání se kromě pytláctví podepsal také úbytek přirozeného životního prostředí.

Červený seznam IUCN obsahuje 24.000 druhů, kterým hrozí vyhynutí. Druhy zvířat organizace dělí do sedmi kategorií: málo dotčený, téměř ohrožený, zranitelný, ohrožený, kriticky ohrožený, vyhynulý v přírodě a vyhynulý.

Na nynějším kongresu organizace na seznam téměř ohrožených druhů, tedy těch, kterým při pokračování dosavadního vývoje hrozí přeřazení do vyšší kategorie, zařadila například také africkou zebru.

Naopak pandu velkou dnes IUCN z kategorie ohrožených druhů přeřadila na seznam druhů "zranitelných", tedy o kategorii níže. Vyzdvihla přitom úsilí Číny o záchranu tohoto medvědovitého savce

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy