Čínský Krtek je upovídaný a nafouklý, kritizují lidé Krtečkovo dobrodružství s pandou

ČTK hrz, ČTK
29. 3. 2016 15:17
Na počest návštěvy čínského prezidenta v České republice odvysílala TV Barrandov v rámci pořadu Noc hvězd první díl čínského seriálu Krtek a panda. Ohlasy na sociálních sítích jsou vesměs negativní, lidé kritizují špatnou kvalitu animace i obsah seriálu. Na obranu Krtka vystoupili i studenti FAMU.
Krtek a panda
Krtek a panda | Foto: CCTV Animation a Little mole cartoon

Studenti pražské filmové fakulty (FAMU) vyvěsili na protest proti pražské návštěvě čínského prezidenta a nejvyššího představitele tamní komunistické strany Si Ťin-pchinga na své budově tibetskou vlajku.

Mnozí zástupci FAMU považují za nešťastné i užití postavičky Krtka od Zdeňka Milera pro nové animované filmy vyráběné v Číně. "Domníváme se, že prodej práv k této postavičce do Číny zcela popírá původní estetiku a hodnotu Milerova originálního díla," stojí v prohlášení studentů.

"Protože jsme škola svobodomyslná a ve svých filmech i názorech se často kriticky stavíme ke křivdám a nepravostem v aktuálním dění, nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu," napsali dále studenti filmové školy.

Čínská oficiální agentura Nová Čína si oproti tomu pochvaluje, že návštěva čínského prezidenta v České republice "dává nový impuls již vzkvétajícím čínsko-českým vztahům". Ty podle agentury nazývají někteří Číňané na internetu "přátelstvím pandy a krtka". Ilustruje to bizarním obrázkem české holčičky držící pandu a čínské holčičky s krtkem. Nová Čína tak naráží na krátké filmy s Krtečkem, které vznikly v čínských studiích a v Číně se začaly vysílat v pondělí.

První díl se vysílal na Velikonoční pondělí také na TV Barrandov u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku, která probíhá za pozoruhodných vítacích a represivních manévrů.

Kromě náruživých čínských vítačů a zakrývačů tibetských vlajek na Evropské třídě zaujal lidi na sociálních sítích také akt, kdy oba prezidenti sázeli stromek a zalévali ho českou a čínskou konvičkou.

První díl Krtka a pandy řadu diváků vyděsil. Obecně se lidé na sítích shodují, že byl animák ještě horší, než čekali, nejen co se týče děje, ale i kvality animace. Vadí jim, že Krtek je upovídaný a "nafouklý".

Všímají si také pozoruhodného nepoměru velikosti obou postaviček a glosují to vzhledem k současné Zemanově politice vůči Číně.

Češi se pozastavují nad propagandistickým rozměrem seriálu a poukazují na novodobou družbu. Podobně jako se měsíc československo-sovětského přátelství slavil i vysíláním sovětských filmů a jako večerníček často běžel Jen počkej, zajíci!, tak i oteplování česko-čínských vztahů "ošperkoval" Krtek a panda.

Karolína Milerová letěla na Velikonoce do Číny na slavnostní spuštění vysílání nové série. V úterý se měla vrátit do Prahy, aby se na Hradě zúčastnila večeře obou prezidentů.

Podobu nových dílů s Krtkem už po loňském uvedení ukázky kritizovali někteří čeští filmaři, třeba scenárista a profesor animované tvorby na FAMU Jiří Kubíček. Zmínil třeba to, že Krtkův duchovní otec Miler zásadně odmítal i navrhované zásahy svých kolegů a chtěl mít do detailu podobu postavičky ve své režii.

Jeho vnučka se však brání, že má nad seriálem "kreativní dozor". Sama prý někdy vzala tužku a posouvala čárku podle toho, jak by podle ní postavičce, která ji provází celý život, lépe svědčila. Také z tohoto tvrzení si lidé utahují, protože "posouvat čárku" poté, co se postavičky nafoukly do 3D rozměrů, mnoho neřeší.

Video: CCTV Animation a Little mole cartoon
 

Právě se děje

Další zprávy