Učitel blokoval rušičkou mobily žáků. Škola ho suspendovala

Magazín Magazín
5. 6. 2015 7:30
Kalifornský učitel chtěl zabránit žákům, aby používali mobil během vyučování. Svým činem pobouřil nejenom rodiče, ale i školní inspekci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Land O 'Lakes (Florida) – Učitel přírodních věd Dean Liptak udělal krátký proces se všemi svými studenty, kteří místo výuce věnovali pozornost mobilním telefonům. Na smartphony svých žáků použil rušičku signálu, kvůli čemuž byl dočasně suspendován, informoval zpravodajský server 10news.

"Nechtěl jsem způsobit žádné problémy. Domníval jsem se, že rušičky jsou zákonem povoleny, pokud nejsou použity k něčemu nekalému," obhajoval svoje rozhodnutí před vyšetřovací komisí školské rady.

Kantorovo jednání kromě nadřízených kritizovali i rodiče žáků. "Vůbec si nechci představit, že by do školy vnikl psychopatický střelec, a děti by neměly možnost přivolat si pomoc, protože jim nebudou fungovat mobily," uvedl jeden z rozzlobených otců.

Podobně argumentovali i členové rady a vrchní inspekce, jejich postoj byl ale mnohem kritičtější. Podle nich se Liptak mohl dopustit i trestného činu.

Suspendovat učitele na několik dní se komise rozhodla i na základě zkušeností z minulosti. Nešlo totiž o první exces horlivého pedagoga. V roce 2013 byl komisí pokárán kvůli agresivně položeným otázkám v rámci testu z fyziky, ve kterém chtěl spočítat rychlost studenta hozeného proti zdi svým pedagogem nebo hmotnost auta jedoucího přes dítě.

"Nabyli jsme dojmu, že si z minulosti nevzal žádné ponaučení, tak jsme ho chtěli zastavit alespoň tentokrát," dodala mluvčí školské rady.

Svým extrémním výchovným opatřením ale nesklidil jen kritiku. Na jeho stranu se postavilo několik rodičů, kteří ho popsali jako velmi starostlivého pedagoga se zájmem o své studenty.

Za ideál považujeme "všem stejně". Je to komunistické mystérium. Nejsme stejní, ale všichni můžeme mít radost. Ve třídě může mít i slabý žák radost z toho, že něco objevil, říká pedagog Milan Hejný. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 35 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy