Učitel blokoval rušičkou mobily žáků. Škola ho suspendovala

Magazín Magazín
5. 6. 2015 7:30
Kalifornský učitel chtěl zabránit žákům, aby používali mobil během vyučování. Svým činem pobouřil nejenom rodiče, ale i školní inspekci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Land O 'Lakes (Florida) – Učitel přírodních věd Dean Liptak udělal krátký proces se všemi svými studenty, kteří místo výuce věnovali pozornost mobilním telefonům. Na smartphony svých žáků použil rušičku signálu, kvůli čemuž byl dočasně suspendován, informoval zpravodajský server 10news.

"Nechtěl jsem způsobit žádné problémy. Domníval jsem se, že rušičky jsou zákonem povoleny, pokud nejsou použity k něčemu nekalému," obhajoval svoje rozhodnutí před vyšetřovací komisí školské rady.

Kantorovo jednání kromě nadřízených kritizovali i rodiče žáků. "Vůbec si nechci představit, že by do školy vnikl psychopatický střelec, a děti by neměly možnost přivolat si pomoc, protože jim nebudou fungovat mobily," uvedl jeden z rozzlobených otců.

Podobně argumentovali i členové rady a vrchní inspekce, jejich postoj byl ale mnohem kritičtější. Podle nich se Liptak mohl dopustit i trestného činu.

Suspendovat učitele na několik dní se komise rozhodla i na základě zkušeností z minulosti. Nešlo totiž o první exces horlivého pedagoga. V roce 2013 byl komisí pokárán kvůli agresivně položeným otázkám v rámci testu z fyziky, ve kterém chtěl spočítat rychlost studenta hozeného proti zdi svým pedagogem nebo hmotnost auta jedoucího přes dítě.

"Nabyli jsme dojmu, že si z minulosti nevzal žádné ponaučení, tak jsme ho chtěli zastavit alespoň tentokrát," dodala mluvčí školské rady.

Svým extrémním výchovným opatřením ale nesklidil jen kritiku. Na jeho stranu se postavilo několik rodičů, kteří ho popsali jako velmi starostlivého pedagoga se zájmem o své studenty.

Za ideál považujeme "všem stejně". Je to komunistické mystérium. Nejsme stejní, ale všichni můžeme mít radost. Ve třídě může mít i slabý žák radost z toho, že něco objevil, říká pedagog Milan Hejný. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 11 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy