Praha – Vít Jedlička vyhlásil 13. dubna 2015 na sporném území na hranicích Chorvatska a Srbska vznik státu Liberland a od té doby eviduje statisíce žádostí o občanství. Území o velikosti sedmi čtverečních kilometrů by bylo po Vatikánu a Monaku třetím nejmenším státem na světě, kdyby ho ovšem ostatní státy uznaly. Jedličku navíc v sobotu zadržela chorvatská policie a následně ho vyslýchala, v neděli byl již propuštěn.
Fakticky tak jeho suverenitu uznalo jen tzv. Království Severního Súdánu, které vzniklo před rokem a je pro Liberland jakýmsi vzorem. Založil ho zemědělec Jeremiah Heaton z Abingdonu ve Virginii pro svou sedmiletou dceru na den jejích narozenin.
Malá Emily si totiž vždy přála být opravdovou princeznou, proto její otec sedl k internetu a začal hledat tzv. terra nullius neboli zemi nikoho. Takové území může podle mezinárodního práva kdokoli zabrat a prohlásit za své.
Království našel až v Africe, a to na hranicích Egypta a Súdánu, kterému místní říkají Bir Tawil. Odcestoval tam a do tamní vyprahlé půdy zapíchl vlajku, kterou navrhly a vyrobily jeho děti. Na sociální síti se pak prohlásil za krále a svou dceru za princeznu.
Tehdy se o jeho příběh začala zajímat světová média a společnost Walt Disney hodlá podle něj natočit film. Heatonův čin se zpočátku zdál jako neškodné vyznání otcovské lásky, ale jen do té doby, než oficiálně požádal Společenství národů o uznání své suverenity a jmenoval velvyslance pro Evropu.
Vůbec první velvyslanectví se bude nacházet v Kodani vedle švédské a italské ambasády a povede ho jmenovaný Finn Rosenkranze. Vyjednávat o suverenitě se Heaton pokoušel také v Nizozemsku, Litvě, Švédsku, Německu, Španělsku, Velké Británii i České republice.
Kromě toho, že má být Severní Súdán daňovým rájem, o jehož občanství mají zájem podnikatelé z celého světa, plánuje samozvaný král věnovat se vědě a alternativním technologiím. Chce v Africe založit výzkumné centrum, které by mělo řešit světovou problematiku hladomoru a nedostatku vodních zdrojů.
Peníze vybírá přes fundraisingové kampaně, v polovině května spouští první a případným přispěvatelům za jejich finanční dary nabízí kromě drobných předmětů i podobiznu na královské měně, šlechtické tituly nebo pojmenování měst a letiště.
Zatím se Egypt ani Súdán k nově vzniklému království nevyjádřily. Profesor práva a diplomacie Alex de Wall oslovený arabskou televizí řekl, že Severní Súdán bude mít šanci na existenci jen do té doby, dokud o něm sousední státy nebudou vědět a cítit se ohroženy.
Ani Američan, ani Čech na svém zabraném území ale nebydlí, na rozdíl od Paddyho Roye Batese, který se prohlásil za knížete přistávací plošiny v Severním moři asi deset kilometrů od pobřeží Anglie. Plošina dříve sloužila ke vzdušné obraně země, od roku 1967 je ve vlastnictví rodiny Batesových, kteří kromě vlastní měny vydávají i poštovní známky.
Jedno neuznané knížectví se nachází také v západní Austrálii. Suverénní stát Hutt River založil Leonard George Casley alias Leonard I., který je také doživotním panovníkem.
Čech Vít Jedlička přesto doufá, že se z Liberlandu jednou stane druhý Hongkong nebo Monako. Česká diplomacie se k jeho snahám odmítá vyjádřit.
Liberland se tak musí spokojit s podporou podobně neuznaného projektu amerického otce, který k podpoře Jedličkova státního útvaru dokonce vydal oficiální prohlášení. "Suverénní Království Severní Súdán potěšeně vítá svobodnou republiku Liberland jako nového člena globálního společenství svobodných a mírumilovných národů,“ stojí v oficiálním aktu krále Severního Súdánu Jeremiaha Heatona.