New York – Tečky na konci věty značí v SMS zprávách neupřímnost. Tak zní výsledky výzkumu vědců z univerzity Binghamton, kteří zkoumali mobilní komunikaci vysokoškoláků.
Zjistili, že i v elektronické podobě si lidé mohou posílat informace, které z běžné řeči vyčteme například z tónu hlasu nebo grimas v obličeji. Zásadní nejsou takzvaní smajlíci, ale obyčejná interpunkce. Informoval o tom server Mashable.
"Posílání textových zpráv je jedna z nejčasněji používaných metod komunikace přes výpočetní techniku. Rychlé tempo zprávy napodobuje komunikaci tváří v tvář, což vede k otázce, jak jsou v textových zprávách vyjádřeny nonverbální aspekty konverzace," stojí ve studii publikované v periodiku Computers in Human Behavior.
U SMS komunikace 126 vysokoškoláků bylo zjištěno, že zprávy končící tečkou jsou neupřímné a většina z testovaných studentů ani nevítá, když takovou zprávu obdrží.
"V textových zprávách chybí mnoho společenských narážek užívaných ve skutečné konverzaci z očí do očí. Když spolu lidé mluví, snadněji se emočně vyjádří pohledem, výrazem obličeje, tónem hlasu nebo pauzami," stojí ve studii. Lidé si našli způsob, kterým tyto emoce vyjadřují i v digitální komunikaci - ať už to jsou takzvané emotikony, úmyslné překlepy, nebo právě interpunkce.
V takovémto způsobu komunikace poslaná tečka dává vědět o odesilateli, že jedná bez citu. Paradoxně vykřičník, který by mohl působit o něco agresivněji než běžná tečka, je přijímán kladněji.
Výzkumem vykřičníku v SMS zprávách se teď zabývá stejný vědecký tým.