Video: Natočil, jak jim muž přerušil utkání míchačkou. Pomohl spojit celé město, pochvaluje si nyní

Josef Luňák si šel první červnovou neděli zahrát s kamarády na hřiště do parku hokejbal. Utkání jim však přerušil rozčilený majitel sousední vily a hrozil jim policií, neboť jsou údajně moc hluční. Když odmítli hru skončit, snažil se je vyštvat hlasitou míchačkou. Dění točil Josef na mobil, video vyvěsil na Facebook pro pobavení kamarádům. Jenže za tři dny se stalo hitem, mělo přes 53 tisíc zhlédnutí a také stovky příspěvků v diskusi. V nich lidé žádali, aby událost měla nějaké vyústění. Na další neděli proto svolal hokejbalovou exhibici a žádal fandy o klidnou podporu. "Jsem rád, že vše proběhlo v klidu a míru, nechtěl jsem konflikt, spíš se postavit za využívání parku," říká Josef Luňák.
Muž se snažil vyhnat hokejbalisty z hřiště míchačkou. Video je hitem na Facebooku. | Video: Josef Luňák

Měla to být úplně banální sportovní akce party kamarádů na "Čičáku", jak se v Pardubicích také říká parku Na Špici. Město akorát v té době pořádalo mistrovství světa v hokejbale, ulice byly plné plakátů. "Mého někdejšího spolužáka z gymnázia napadlo, že bychom si mohli jít po deseti letech zase zahrát hokejbálek jako za starých časů," vypráví pro Aktuálně.cz Josef Luňák.

Většina účastníků vytáhla první červnovou neděli hokejky po mnoha letech ze sklepů a skříní, pořádné vybavení měl jen brankář, brány byly pouze pomyslné.

Utkání jim však přerušil rozčilený majitel opodál stojící vily, neboť se mu hráči zdáli příliš hluční, a hrozil jim, že jestli toho nenechají, zavolá policii.

"Přišlo nám to úplně absurdní, bylo šest odpoledne, tedy žádné noční hodiny, hráli jsme na legálním městském sportovišti," vysvětluje Josef, proč jeho výzvy neuposlechli. Od té chvíle si také začal celé extempore natáčet.

Muž šel vzápětí do protiakce a spustil míchačku, umístěnou mezi vilou a parkem. Ta vydávala šílený rámus, podle svědků v ní mohly být naložené cihly či kamení. Také toto nečekané pokračování zaznamenal amatérský hokejbalista na video v mobilu.

Sestříhaný záznam kuriózní události Luňák vyvěsil na své facebookové stránky. To, co se začalo dít, nečekal ani ve snu.

"Hrozně mě to zaskočilo. Poprvé jsem cokoliv na Facebooku dal veřejně, říkal jsem si, že by to třeba mohlo zajímat i někoho dalšího, nejen mé kamarády. A taky kdyby to chtěl někdo nasdílet, tak aby s tím nebyly problémy, ale jinak jsem s tím žádné velké cíle neměl. Asi za čtvrt hodiny měl příspěvek dvacet lajků, tak jsem si říkal, že paráda. Pak jsem se kouknul po hodině na mobilu a viděl jsem, že to má přes tisíc zhlédnutí. Tak to jsem začal tušit, že se něco děje," vypráví pobaveně.

"Druhý den už to nabíralo desítky tisíc zhlédnutí, to už jsem se musel jen smát. Říkal jsem si, že to je tedy nářez," dodává.

Video nakonec nasbíralo přes 53 tisíc zhlédnutí. Josef Luňák ho nyní poskytl Aktuálně.cz ke zveřejnění, takže ho můžete vidět v úvodu článku.

Ještě než bylo video zveřejněno a celá akce se rozkřikla, vlastně ještě ten den na hřišti, se přítomní hráči dohodli, že v hokejbalových utkáních budou určitě pokračovat. "Jednak jsme si říkali, že se nechceme dát nikým zastrašit, a jednak krátce po zásahu míchačky začalo hustě pršet, povrch klouzal, takže jsme brzy přestali a šli na pivo."

Kromě zhlédnutí videí přibývaly i příspěvky do diskuse. Lidé v nich debatovali o tom, že by akce měla mít pokračování a že by návštěvníci parku měli dát najevo, že tu nechtějí být takto omezovaní. Zmíněný majitel vily totiž proti uživatelům sportovišť Na Špici nezasahoval poprvé, na kontě již má zhruba dvacítku hlášení na policii.

Autor videa tedy vyvěsil na Facebooku událost "Hokejbalová exhibice na podporu zneužívaných míchaček". Podle svých slov chtěl mít pod kontrolou, jak celé pokračování dopadne, protože si nepřál, aby se něco semlelo. Reakce některých diskutérů prý byly poněkud "příkřejší". Řešením bylo uspořádat akci sám.

Srdečný moment tančícího policisty na koncertě v Manchesteru je hitem internetu.
1:02
Srdečný moment tančícího policisty na koncertě v Manchesteru je hitem internetu. | Video: Reuters

"Nechtěl jsem jít do jakéhokoli konfliktu, spíše si říct: ‚Pojďme si užít tenhle park a chovat se pěkně, pojďme dát najevo, že chceme tento veřejný prostor takto využívat.‘ Ta událost pak také narostla na šílená čísla, zíral jsem," líčí.

Zápas svolal na tomtéž hřišti v parku Na Špici na druhé nedělní odpoledne v červnu. Tolik lidí tam prý nikdy pohromadě neviděl, líbila se mu i příchozí kapela, která pomohla dotvořit celkovou pohodovou atmosféru.

"S hokejbalovou exhibicí jsem maximálně spokojen; i s tím, jak se přítomní diváci chovali, že to vzali v klidu a v míru. Nechtěl jsem, aby vznikla nějaká konfliktní situace, to by bylo zbytečné."

V nedělních utkáních na "Čičáku" chce tato parta amatérských hokejbalistů pokračovat dál, jak ostatně avizovali u dnes už tak populárního videa s poukazem na to, že jinde by si takovou "srandu" neužili. Zápasy se každopádně budou muset několik týdnů obejít bez hlavního aktéra a autora videa, jenž si při exhibici natrhl lýtkový sval.

Ničeho však nelituje, když se podívá na patálie s míchačkou zpětně, domnívá se, že městu velmi pomohla. "Pardubice to neskutečně spojilo, nepamatuji si snad za celý život, že by tady všichni takhle táhli za jeden provaz," uzavírá Josef Luňák.

Takto probíhala hokejbalová exhibice proti zneužívání míchaček. Uskutečnila se na podporu sportování v parku, které se nelíbí majiteli sousední vily. | Video: Zuzana Hronová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy