reklama
 
 

Vědci našli ve zmrzlém trusu tuleně fungující USB disk, teď hledají jeho majitele

6. 2. 2019 18:59
Novozélandští vědci hledají majitele USB disku, který našli ve zmrzlém exkrementu vzácného antarktického tuleně leopardího. Dobrovolníci z institutu pro výzkum vody a atmosféry (NIWA) objevili paměťový klíč v jednom z nasbíraných vzorků, který byl rok uschován v mrazáku. Podle nich je disk stále funkční a je na něm spousta fotek.

Výzkumníci hledají majitele USB disku i prostřednictvím sociálních sítí. Organizace na Twitteru zveřejnila jedno z videí z disku, které ukazuje kajakáře pádlujícího okolo zálivu Porpoise Bay na úplném jihu Jižního ostrova. 

Ačkoliv není autorovi videa vidět do tváře, na záznamu je modrý kajak i záběry tulení matky hrající si s mládětem. Majitel si tak USB může přijít vyzvednout, informoval britský deník The Guardian

Trus leopardních tuleňů analyzují vědci proto, aby zjistili zdravotní stav těchto tvorů, jejich jídelníček i to, jak dlouho se pohybují v novozélandských vodách.

Dobrovolníci po celém novozélandském pobřeží proto sbírají exkrementy pro mořské biology. Ti je vyhodnocují, aby zjistili, proč se druh běžně lovící v antarktických vodách přesouvá čím dál tím severněji. 

"Je velmi znepokojující, že tato úžasná antarktická zvířata v sobě nosí takový plast," uvedla k případu jedna z dobrovolnic Jodie Warrenová, jež disk při práci v laboratoři objevila. 

USB klíč proto nechala vysušit a po týdnech zjistila, že je stále funkční. Ačkoliv organizace není podle The Guardian v hledání majitele zatím úspěšná, v pátrání nepolevuje. 

Video: Kožešinové farmy v Česku skončily

Kožešinové farmy v Česku skončily. Klece už zejí prázdnotou. | Video: Obránci zvířat |  01:53

autor: Magazín | 6. 2. 2019 18:59

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama