Farmář vezl ovce na jatka, nakonec je zachránil a dal do útulku. Teď pěstuje zeleninu

Magazín Magazín
1. 2. 2019 9:53
Šedesátiletý farmář Sivalingam Vasanthakumar z britského Devonu vezl před několika měsíci dvacítku ovcí na jatka. Během cesty se mu jich však zželelo a odvezl je do 200 kilometrů vzdáleného zvířecího útulku. Kromě toho se rozhodl, že místo chovu ovcí bude pěstovat pouze zeleninu.
Sivalingam Vasanthakumar.
Sivalingam Vasanthakumar. | Foto: Profimedia.cz

"Už jsem to prostě nedokázal udělat a musel jsem říct ne," sdělil britské televizi BBC Vasanthakumar, jenž se věnuje farmaření 47 let. Zvířecí útulek Goodheart Animal Sanctuaries ve střední Anglii se stará o 220 zvířat, ovce jim ale nikdy žádný sedlák nepřivezl. 

Muž původem ze Srí Lanky uvedl, že jej začalo stresovat, když viděl, čím si musí zvířata projít a že vůbec musí zemřít. "Zjistil jsem, že už to prostě nemůžu dělat. Ten emoční tlak byl příliš velký," dodal. Před pár měsíci se proto rozhodl změnit kariéru.

Podle koučky Fiony Bucklandové je takovýto obrat typickým příkladem kognitivního nesouladu. Ten nastane, pokud "způsob, jakým svůj život žijeme, není v souladu s tím, co cítíme," citoval ji deník The Guardian

Výsledkem je pak překotná životní změna. "Nastává třeba, když někdo sedí za stolem v kanceláři a pomyslí si 'Už to nedokážu dělat' nebo opustí manželství," popsala koučka. 

Podle koučky nešlo o momentální rozhodnutí, dospěl k němu pravděpodobně po týdnech a měsících přemýšlení. "Možná byl na jatkách až příliš často," dodala Bucklandová.  

Sivalingam Vasanthakumar se proto rozhodl, že přejde na pěstování zeleniny, kterou hodlá prodávat na trzích společně s indickými specialitami, jež bude sám vařit. "Pořád zůstanu u farmaření, ale už nebudu mít dobytek," nechal se slyšet 60letý Brit. 

Sivalingamovy ovce ve zvířecím útulku Goodheart Animal Sanctuaries.
Sivalingamovy ovce ve zvířecím útulku Goodheart Animal Sanctuaries. | Foto: Profimedia.cz

Podle psychologa Stephena Palmera přichází odhodlání ke změně často náhle, například při plnění pračky špinavým prádlem, při čekání v řadě v supermarketu anebo právě při řízení auta. 

Deník The Guardian dodal, že Vasanthakumar není ani zdaleka první farmář, který sekl s chovem dobytka. Jay Wilde z Derbyshiru se například před dvěma lety rozhodl, že se stane veganským sedlákem, a o jeho příběhu vznikl i krátkometrážní snímek 73 Cows.

Video: O chovu slepic v klecích hovořil v DVTV šéf iniciativy Slepice v nouzi

Vlezte si do telefonní budky s deseti kamarády a pobuďte v ní rok, přirovnává šéf iniciativy Slepice v nouzi Petr Dobrý život slepic v klecích. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 15 minutami

GIBS nezjistila, že by informace z kauzy soudce Sováka vynášeli policisté. Prověřování odložila

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila prověřování úniků informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka. Nezjistila, že se některý z policistů dopustil trestného činu. GIBS se záležitostí zabývala od poloviny prosince. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Vinila z něj žalobce, což ale odmítla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Vyhodnocením všech získaných materiálů a informací nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ze strany příslušníka bezpečnostního sboru. Celá věc tak byla uložena ad acta," řekla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Benešová v lednu uvedla, že by se GIBS měla kauzou zabývat. Zároveň žádala Bradáčovou o prověření úniků. V případu soudce Sováka obviněného z korupce a ovlivňování soudních řízení podle ní některá média měla přístup k interním informacím.

Benešová také uvedla, že vzhledem k rozsahu a detailnosti informací je pravděpodobnější, že informace unikly záměrně od orgánů činných v trestním řízení. Pražské vrchní státní zastupitelství, jehož státní zástupce Sovákovu kauzu dozoruje, se proti kritice ohradilo. Únik ze spisů ze strany policie pak odmítl i šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. Mazánek i Bradáčová poukázali na to, že k únikům došlo až poté, co příslušné dokumenty obdržely strany trestního řízení - tedy mimo jiné stíhaní lidé a jejich obhájci.

Soudce Sovák čelí obvinění kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Skepse z pořádání olympijských her roste. Téměř 60 procent Japonců by je zrušilo

Téměř 60 procent Japonců si přeje zrušení letních olympijských a paralympijských her, ukázal průzkum, který zveřejnila japonská tisková agentura Kjódó. Čtvrtina dotázaných obyvatel pořadatelské země si myslí, že by se hry měly konat navzdory zhoršující se epidemické situaci, ale bez účasti diváků. Dalších 12,6 procenta respondentů se domnívá, že by alespoň omezený počet diváků měl mít přístup na sportoviště.

Výsledky průzkumu odrážejí narůstající skepsi z pořádání her, které již byly kvůli pandemii o rok odložené. V současnosti se ale Japonsko potýká se čtvrtou vlnou epidemie covidu-19 a bojuje s nakažlivějšími mutacemi koronaviru, připomíná Kjódó. Pořadatelé již dříve rozhodli, že se hry uskuteční bez účasti diváků ze zahraničí.

Olympijské hry mají začít 23. července. V Tokiu a dalších osmi prefekturách je až do 31. května vyhlášen stav nouze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy