Farmář vezl ovce na jatka, nakonec je zachránil a dal do útulku. Teď pěstuje zeleninu

Magazín Magazín
1. 2. 2019 9:53
Šedesátiletý farmář Sivalingam Vasanthakumar z britského Devonu vezl před několika měsíci dvacítku ovcí na jatka. Během cesty se mu jich však zželelo a odvezl je do 200 kilometrů vzdáleného zvířecího útulku. Kromě toho se rozhodl, že místo chovu ovcí bude pěstovat pouze zeleninu.
Sivalingam Vasanthakumar.
Sivalingam Vasanthakumar. | Foto: Profimedia.cz

"Už jsem to prostě nedokázal udělat a musel jsem říct ne," sdělil britské televizi BBC Vasanthakumar, jenž se věnuje farmaření 47 let. Zvířecí útulek Goodheart Animal Sanctuaries ve střední Anglii se stará o 220 zvířat, ovce jim ale nikdy žádný sedlák nepřivezl. 

Muž původem ze Srí Lanky uvedl, že jej začalo stresovat, když viděl, čím si musí zvířata projít a že vůbec musí zemřít. "Zjistil jsem, že už to prostě nemůžu dělat. Ten emoční tlak byl příliš velký," dodal. Před pár měsíci se proto rozhodl změnit kariéru.

Podle koučky Fiony Bucklandové je takovýto obrat typickým příkladem kognitivního nesouladu. Ten nastane, pokud "způsob, jakým svůj život žijeme, není v souladu s tím, co cítíme," citoval ji deník The Guardian

Výsledkem je pak překotná životní změna. "Nastává třeba, když někdo sedí za stolem v kanceláři a pomyslí si 'Už to nedokážu dělat' nebo opustí manželství," popsala koučka. 

Podle koučky nešlo o momentální rozhodnutí, dospěl k němu pravděpodobně po týdnech a měsících přemýšlení. "Možná byl na jatkách až příliš často," dodala Bucklandová.  

Sivalingam Vasanthakumar se proto rozhodl, že přejde na pěstování zeleniny, kterou hodlá prodávat na trzích společně s indickými specialitami, jež bude sám vařit. "Pořád zůstanu u farmaření, ale už nebudu mít dobytek," nechal se slyšet 60letý Brit. 

Sivalingamovy ovce ve zvířecím útulku Goodheart Animal Sanctuaries.
Sivalingamovy ovce ve zvířecím útulku Goodheart Animal Sanctuaries. | Foto: Profimedia.cz

Podle psychologa Stephena Palmera přichází odhodlání ke změně často náhle, například při plnění pračky špinavým prádlem, při čekání v řadě v supermarketu anebo právě při řízení auta. 

Deník The Guardian dodal, že Vasanthakumar není ani zdaleka první farmář, který sekl s chovem dobytka. Jay Wilde z Derbyshiru se například před dvěma lety rozhodl, že se stane veganským sedlákem, a o jeho příběhu vznikl i krátkometrážní snímek 73 Cows.

Video: O chovu slepic v klecích hovořil v DVTV šéf iniciativy Slepice v nouzi

Vlezte si do telefonní budky s deseti kamarády a pobuďte v ní rok, přirovnává šéf iniciativy Slepice v nouzi Petr Dobrý život slepic v klecích. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy