Farmář vezl ovce na jatka, nakonec je zachránil a dal do útulku. Teď pěstuje zeleninu

Magazín Magazín
1. 2. 2019 9:53
Šedesátiletý farmář Sivalingam Vasanthakumar z britského Devonu vezl před několika měsíci dvacítku ovcí na jatka. Během cesty se mu jich však zželelo a odvezl je do 200 kilometrů vzdáleného zvířecího útulku. Kromě toho se rozhodl, že místo chovu ovcí bude pěstovat pouze zeleninu.
Sivalingam Vasanthakumar.
Sivalingam Vasanthakumar. | Foto: Profimedia.cz

"Už jsem to prostě nedokázal udělat a musel jsem říct ne," sdělil britské televizi BBC Vasanthakumar, jenž se věnuje farmaření 47 let. Zvířecí útulek Goodheart Animal Sanctuaries ve střední Anglii se stará o 220 zvířat, ovce jim ale nikdy žádný sedlák nepřivezl. 

Muž původem ze Srí Lanky uvedl, že jej začalo stresovat, když viděl, čím si musí zvířata projít a že vůbec musí zemřít. "Zjistil jsem, že už to prostě nemůžu dělat. Ten emoční tlak byl příliš velký," dodal. Před pár měsíci se proto rozhodl změnit kariéru.

Podle koučky Fiony Bucklandové je takovýto obrat typickým příkladem kognitivního nesouladu. Ten nastane, pokud "způsob, jakým svůj život žijeme, není v souladu s tím, co cítíme," citoval ji deník The Guardian

Výsledkem je pak překotná životní změna. "Nastává třeba, když někdo sedí za stolem v kanceláři a pomyslí si 'Už to nedokážu dělat' nebo opustí manželství," popsala koučka. 

Podle koučky nešlo o momentální rozhodnutí, dospěl k němu pravděpodobně po týdnech a měsících přemýšlení. "Možná byl na jatkách až příliš často," dodala Bucklandová.  

Sivalingam Vasanthakumar se proto rozhodl, že přejde na pěstování zeleniny, kterou hodlá prodávat na trzích společně s indickými specialitami, jež bude sám vařit. "Pořád zůstanu u farmaření, ale už nebudu mít dobytek," nechal se slyšet 60letý Brit. 

Sivalingamovy ovce ve zvířecím útulku Goodheart Animal Sanctuaries.
Sivalingamovy ovce ve zvířecím útulku Goodheart Animal Sanctuaries. | Foto: Profimedia.cz

Podle psychologa Stephena Palmera přichází odhodlání ke změně často náhle, například při plnění pračky špinavým prádlem, při čekání v řadě v supermarketu anebo právě při řízení auta. 

Deník The Guardian dodal, že Vasanthakumar není ani zdaleka první farmář, který sekl s chovem dobytka. Jay Wilde z Derbyshiru se například před dvěma lety rozhodl, že se stane veganským sedlákem, a o jeho příběhu vznikl i krátkometrážní snímek 73 Cows.

Video: O chovu slepic v klecích hovořil v DVTV šéf iniciativy Slepice v nouzi

Vlezte si do telefonní budky s deseti kamarády a pobuďte v ní rok, přirovnává šéf iniciativy Slepice v nouzi Petr Dobrý život slepic v klecích. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy