V Moskvě chybí sníh, vedení města jej proto nechalo do centra dovézt

ČTK ČTK
31. 12. 2019 9:00
Ruské hlavní město se na konci roku potýká s nedostatkem sněhu, a vedení Moskvy se jej proto rozhodlo přivézt. Nákladní auta vyklopila sníh na části Tverské ulice, vedoucí k Rudému náměstí u Kremlu, která se o silvestru přemění v pěší zónu. Svědci zaznamenali sníh i na Rudém náměstí, kde se závěje ocitly za kovovým oplocením, aby je kolemjdoucí hned nerozšlapali.
"Sníh dorazil, ač jsme jej nečekali. Teď máme s čím bojovat," žertoval na účet úřady zařízené "kalamity" internetový časopis Ljubimaja Moskva.
"Sníh dorazil, ač jsme jej nečekali. Teď máme s čím bojovat," žertoval na účet úřady zařízené "kalamity" internetový časopis Ljubimaja Moskva. | Foto: Profimedia.cz

S moskevským rozpočtem si lze koupit vše - dokonce i zimu, ironicky komentují Rusové na sociálních sítích počin moskevské radnice, která se vzhledem k výjimečně teplému počasí rozhodla navodit zimní atmosféru vítání Nového roku dovozem sněhu alespoň do centra metropole. "Pomáháme přírodě i náladě," objasnil jeden z úředníků.

"Sníh dorazil, ač jsme jej nečekali. Teď máme s čím bojovat," žertoval na účet úřady zařízené "kalamity" internetový časopis Ljubimaja Moskva. "Moskva vyváží do regionů odpad a dováží sníh," poznamenal uživatel s přezdívkou Absurdistán. "Na Tverskou dovezli sníh. Doufám, že proto, aby jej posypali solí," dodal další vtipálek.

Radnice ale se vší vážností vysvětluje, že "nevelké množství sněhu" na Tverské ulici bylo dovezeno z výstaviště úspěchů národního hospodářství VDNCH za účelem vytvoření "kopečku pro snowboarding". Podobný už funguje na jiné pěší zóně, na Arbatu. A není to ani sníh, ale nařezaný led.

Fůra sněhu není žádná velká položka

Moskevská radnice na novoroční oslavy podle médií vynaloží půldruhé miliardy rublů (asi 550 milionů Kč), v čemž pár fůr sněhu nepředstavuje žádnou velkou položku.

Na dotaz ohledně silvestrovských výdajů metropole mluvčí Kremlu poznamenal, že to není žádné velké utrácení z pohledu příjmů, které Moskva dokázala zvýšit i po odchodu tak velkých plátců daní, jako jsou společnosti Gazprom a Gazprom Něfť, které přesídlily do Petrohradu. Moskva "vydělává a je skutečně bohatá", dodal kremelský mluvčí Dmitrij Peskov.

Pamětníci připomínají, že dovoz sněhu za účelem sportování vůbec není moskevský vynález. Cosi podobného se dělo i při lyžařských závodech v Tallinnu v roce 2007 nebo o dva roky později v Liberci při mistrovství světa v klasickém lyžování.

Pokud jde o nadílku přírodního sněhu v Moskvě, meteorologové jsou opatrní. "Počasí na Nový rok a hned po něm je kupodivu nepředvídatelné," prohlásil ředitel ruského meteorologického ústavu Roman Vilfand.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy