Unikát: V USA našli hroby prvních anglických kolonistů

ČTK ČTK
29. 7. 2015 9:46
Pozůstatky byly objeveny na místě prvního anglikánského kostela v Americe, staré jsou více jak 400 let.
Archeologický nález, ilustrační foto
Archeologický nález, ilustrační foto | Foto: ČTK

Washington - Američtí archeologové objevili pozůstatky čtyř prvních anglických kolonistů, kteří byli před víc než 400 lety pohřbeni ve virginském Jamestownu v místě historického protestantského kostela.

Oznámil to v úterý ve Washingtonu vědecký tým vedený historikem Jamesem Hornem. Podle expertů má nález pro studium raných dějin osídlení USA zásadní význam.

Pozůstatky byly objeveny na místě vůbec prvního anglikánského kostela v Americe, který byl postaven v roce 1608. Jde o církevní stavbu, v níž byla legendární indiánka Pocahontas oddána za Angličana Johna Rolfa na znamení smíru mezi indiány kmenového společenství Powhatan a první skupinou Angličanů trvale usídlených v zámoří.

Archeologům se podařilo identifikovat totožnost zemřelých, napsala agentura AP. Jde o reverenda Roberta Hunta, prvního anglikánského duchovního v Jamestownu, kapitány Gabriela Archera a Williama Westa a Sira Fernanda Wainmana, zřejmě prvního anglického šlechtice pohřbeného v Americe. Zemřeli mezi lety 1608-10.

Nález mimořádného významu

Američtí vědci přikládají nálezu mimořádný význam a přirovnávají ho k objevení hrobky anglického krále Richarda III. v Británii v roce 2012. I když nejde o příslušníky žádné královské rodiny, jsou čtyři muži pohřbení v Jamestownu klíčovými postavami rané éry amerického osidlování.

Velký zájem vědců podle AP vyvolaly předměty, které byly v hrobech nalezeny. Šokoval nález katolického relikviáře, který byl uložen na rakvi kapitána Archera. Obsahuje úlomky kostí a nádobku se svěcenou vodou.

Ukázalo se, že rodiče zemřelého byli katolíci, což bylo v té době náboženství postavené v Anglii mimo zákon. Nález vyvolal podezření, zda i voják Archer nebyl příslušníkem tajného katolického společenství nebo snad španělským špionem.

Osada Jamestown ve státě Virginia byla prvním místem, kde se angličtí přistěhovalci v Americe trvale usadili. Místo pak sloužilo po 83 let jako hlavní město britské zámořské kolonie.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy