Stonehenge byl dříve kruh. Záhadu vyřešila krátká hadice

pej
5. 9. 2014 12:53
Už dlouhá léta se historici a archeologové dohadují o tom, zda vnější kruh menhirů Stonehenge byl někdy kompletním. Záhadě teď přišel na kloub muž, který se o prehistorickou památku stará.
Stonehenge
Stonehenge | Foto: Thinkstock

Salisbury - Dlouhodobé spekulace, řadu výzkumů a archeologických vykopávek teď předčila obyčejná hadice na zalévání trávníku. Ta totiž nedosáhla na vzdálenější místa s chybějícími sloupy a vyschlá půda pak odkryla místa, kde v minulosti stály prehistorické kameny. 

"Stál jsem na cestě a díval se dolů. Říkal jsem si, že budeme potřebovat delší hadici. Pak jsem si všiml zvláštních skvrn přesně v místech, kde byly kdysi prováděny archeologické vykopávky. Napadlo mě, že by to mohly být díry po chybějících kamenech," řekl Daily Mail správce historické památky Tim Daw.

Správci objektu totiž zavlažují každé léto okolí kamenů, aby byla zdejší tráva stále zelená a dobře pěstěná. Tam, kde stály dříve kameny, rostla tráva jinak a poodhalila tak chybějící kameny Stonehenge. Kdyby Tim Daw používal delší hadici, na objev by nikdy nepřišel.

Historici nález potvrdili

Objev nejprve zkonzultoval se svým kolegou a posléze ještě s odborníky. Lidé z britské neziskové organizace English Heritage jeho nález potvrdili a označili ho za významný.

"Jde o opravdu významný objev, který nám navíc ukazuje, jak moc se toho ještě musíme o Stonehenge naučit. Ve skutečnosti je tam totiž ještě mnoho míst, o kterých toho ještě moc nevíme a jejich tajemství mohou být odkryta pouze tzv. bezvýkopovou metodou," řekla pro The Daily Mail Susan Greaney z britské organizace English Heritage.

Kamenný kruh Stonehenge byl postaven 3100 let před naším letopočtem na jihozápadě Anglie. Jeho význam a původ zůstává dodnes tajemstvím.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost udělila Nadace Charty 77 všem zdravotním sestrám

Cenu Františka Kriegla, která se uděluje za občanskou statečnost či mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a demokracii se porota letos rozhodla symbolicky udělit všem zdravotním sestrám. Jejich jménem cenu převezme předsedkyně České asociace sester Martina Šochmanová,.

"Na sestřičkách leží největší tíha té nejobyčejnější drobné práce, potkávání se s těžkými osudy. Svou službu vykonávají neokázale, laskavě a bez ohledu na to, že se samy během pandemie mohly stát obětí covidu-19. Zaslouží si naši úctu i dík," uvedl člen poroty Jaroslav Veis.

 

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 27 minutami

Německá CDU podpořila jako kandidáta na kancléře Armina Lascheta

Vedení německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové jasně podpořilo kandidaturu svého předsedy Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Na tiskové konferenci to prohlásil generální tajemník CDU Paul Ziemiak, který uvedl, že podpora není konečným rozhodnutím. Postoj CDU totiž pověřuje Lascheta, aby se nyní dohodl s bavorským premiérem a šéfem Křesťanskosociální unie (CSU) Markusem Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě v pondělí.

Výsledek schůzky vedení CDU ohlásil ještě před tiskovou konferencí hesenský premiér Volker Bouffier. Předsednictvo podle Bouffiera konstatovalo, že předseda strany a premiér Severního Porýní-Vestfálska Laschet je mimořádně vhodný kandidát na kancléřský úřad. "Zároveň jsme ho požádali, aby s Markusem Söderem projednal další postup," řekl Bouffier. CDU by chtěla, aby jasno bylo do týdne.

Další zprávy