Záhada prstenu rozluštěna! Vikingové ho získali od muslimů

Magazín Magazín
19. 3. 2015 9:33
Nález má dokazovat čilý obchodní kontakt mezi Vikingy a islámským světem už od 9. století.
Archeologický nález
Archeologický nález | Foto: Christer Ahlin/The Swedish History Museum

Stockholm - Po více než století od jeho objevení přišli archeologové s tím, že tajemný prsten pocházející z devátého století je důkazem kontaktu Vikingů a islámského světa v té době. To je mnohem dříve, než dosud vědci předpokládali. Závěry studie byly zveřejněny v magazínu Science News.

K nálezu stříbrného prstenu došlo koncem 18. století v centru švédského města Birka. Předpokládalo se, že jde o šperk s fialovým ametystem. Vědci ze Stockholmské univerzity použili při expertize elektronový mikroskop a objevili, že jde o barevné sklo - pro tuto lokalitu v tehdejší době šlo o velmi exotický materiál.

Expertiza zároveň identifikovala i text v arabštině. Ve skle byl vyryt nápis Alláhovi. Dosud se předpokládalo, že obchod mezi Vikingy a islámskou civilizací započal zhruba před 1000 lety.

Starověké texty i vědecké závěry naznačovaly, že ke kontaktu mezi těmito dvěma civilizacemi mohlo dojít mnohem dřív, ale chyběly důkazy. To se teď změnilo.

"Tento prsten může být přímým důkazem interakce mezi Vikingy a islámským světem. Je také jediným s arabským nápisem, který byl kdy na švédských archeologických nalezištích objeven," uvedla studie.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy