Twerk ruských školaček šokoval politiky. Škole hrozí soud

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
15. 4. 2015 9:25
Ruské mravokárce pohoršilo vystoupení nezletilých dívek, které předvedly taneční styl twerk a svými kostýmy údajně dehonestovaly veterány druhé světové války.
Ruské mravokárce pohoršily roztančené "včelky". | Video: YouTube

Moskva – Trestní stíhání hrozí provozovatelům taneční školy v ruském Orenburgu, kteří umožnili nacvičení módního tance ve stylu twerk. Vystoupení mladistvých tanečnic, které se stylizovaly do role "včelek", vyvolalo masové pohoršení.

Mimo "nemravných pohybů", které populární kreace evokují, si kritiku vysloužily kostýmy školaček připomínající oranžovo-černými pruhy symbol nadcházejících oslav konce druhé světové války.

Dvouminutové video dětské taneční školy vyvolalo na YouTube mimořádnou pozornost. Na záznamu pořízeném v kulturním domě na Urale se mimo postaviček známých z animovaných filmů objevily dívky v přiléhavých trikotech, energicky potřásající hýžděmi. Do dnešního dne vidělo video přes osm milionů lidí.

Regionální vedení nařídilo nejen zrušení "provokativních" tanečních kurzů, ale i uzavření taneční školy. "Jsme jen pár kroků od uzavření celého Orenburgu," komentoval ironicky restrikce na Sibiři moderátor večerní zábavné show v televizi Pervyj kanal Ivan Urgant. Zdůraznil však, že nejde o žádnou legraci.

Případem se totiž začal zcela vážně zabývat Vyšetřovací výbor (ruská obdoba FBI), který organizátory výcviku podezřívá z mravnostního trestního činu. Dívky předvádějící "nemravné" pohyby totiž jsou prý nezletilé. Orgány činné v trestním řízení nyní zjišťují, proč dětská škola podobný výcvik praktikovala. Pořadatelé taneční přehlídky by pak mohli být stíhání za nedbalost, které se dopustili uspořádáním exhibice na veřejné scéně.

Urážka válečných veteránů

Deník Komsomolskaja pravda přitom napsal, že nejde o žádné "včelky" a že kostýmy tanečnic připomínají "svatojiřskou stuhu", která je jedním z hlavních symbolů nadcházejících ruských oslav 70. výročí ukončení druhé světové války. "Do oslav zbývá jen několik dnů a veteráni dostali vskutku zvláštní dárek," uvedl.

Bulvární list Moskovskij komsomolec pak napsal, že děvčata plesala "omotaná svatojiřskými stuhami". Podle dětského ombudsmana Pavla Astachova šlo o "urážlivé a vulgární" představení, jehož okolnosti je nezbytné vyšetřit.
Orenburské kreace motivovaly poslance Igora Zotova k prosazení zákonodárné iniciativy, podle níž by se "rouhání" nad symbolem vojenské cti mělo trestně stíhat. Má totiž za to, že je nepřípustné, aby se barvy historické stuhy, jejíž historie sahá do 18. století, využívaly pro zábavné účely.

V Rusku se přitom poslední dobou množí případy, kdy se atributy nadcházejících oslav používá pro reklamní účely. Využívají jej umělci, výrobci potravin, nebo také vodky. V Iževsku se účastníci soutěže o nejlepší malbu na nahém těle nechali natřít oranžovými a černými pruhy. Na Urale musela zase odstoupit z funkce vedoucí kulturního odboru poté, co návštěvníci cukrářské výstavy snědli dorty vyzdobené portréty bývalých účastníků války a stužkami.

Vedení školy v Ogenburgu odmítlo, že by se svými tanečními kreacemi chtěli nějak dotknout válečných veteránů. Kostýmy prý vybrali náhodně. Podle majitelky školy Viktorije Jakovenkové je tanec twerk v Rusku velmi populární a běžně se vyučuje v tanečních školách. V rozhovoru pro agenturu LifeNews zdůraznila, že šlo o "decentní verzi", která si nezadá s odvážnými kreacemi ve světě.

Loni na podzim byla v Praze kvůli tanci ve stylu twerk zrušena soutěž o nejkrásnější studentku na Vysoké škole ekonomické v Praze. Vysokoškolské vedení tehdy pohoršilo vystoupení, které zájemkyně o titul Miss předvedly v rámci soutěžní disciplíny. Podle protagonistů twerkingu jde o pohyby, které pomáhají zpevnit břišní, hýžďové a zádové svaly. Ve světě ho proslavily celebrity jako Beyoncé či Miley Cyrus.

 

Právě se děje

Další zprávy