Točte o Krymu, dostanete dotace. Tak Rusko podpoří filmaře

jaz
3. 3. 2015 11:33
Ruská vláda vydala okruhy témat, kterými se mohou filmaři zabývat. Chce tak podpořit pozitivní vnímání země.
Fasáda domu v Sevastopolu na Krymu.
Fasáda domu v Sevastopolu na Krymu. | Foto: Reuters

Moskva - Ministerstvo kultury rozhodlo o udělení státní podpory pro rok 2015 jen těm filmařům, kteří se zaměří na předem schválená témata, informuje deník The Guardian.

Viacheslav Telnov z ministerstva kultury řekl serveru Calvert Journal, že takto nadiktované scenáristické okruhy jsou běžnou praxí. "Vybíráme témata, která podle našeho názoru potřebují podpořit. V loňském roce jsme se například zaměřili na výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Proto jedním z témat letošního roku je i Krym."

Schválená témata mají ukázat vlídnější tvář východní mocnosti, filmaři se mají proto soustředit na inspirativní příběhy o úspěchu na poli průmyslu, podnikatelské činnosti či sociální práce. Státní granty dostanou i režiséři, kteří se ve svých dílech zaměří na vojenskou oslavu Ruska, významná výročí, Krym a Ukrajinu v tisícileté historii ruského státu a také na rodinné hodnoty.

Jak informoval The Guardian, ruská vláda si uvědomuje vliv filmové a dokumentární tvorby na společenské mínění, proto se už v loňském roce zaměřovala více na posílení vlastenectví a tradičních hodnot v zemi. Protivládní produkce, které ukazují Rusko v negativním světle, jsou tak ochuzeny o státní podporu.

Už v listopadu loňského roku ruský ministr kultury Vladimir Medina odmítl přispět na mezinárodní dokumentární festival Artdocfest, a to kvůli politickým názorům ředitele festivalu Vitalije Manského.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy