Istanbul – Stavění virtuálních objektů, měst a světů podněcuje v dětech sklony k násilí. Tak zní výsledky nové studie, kterou si nechalo vypracovat turecké ministerstvo pro rodinu a sociální politiku. Videohře Minecraft, kterou po světě hrají desítky milionů lidí, proto hrozí v zemi zákaz. Informuje o tom deník Habertürk.
Výsledky studie sice připouštějí, že hra podporuje v dětech kreativitu, ale zároveň poukazují na nutnost zabíjet agresivní příšery. Ty mohou zničit objekty, které hráč v Minecraftu postavil. "Základním principem hry je tedy násilí," cituje deník zprávu určenou pro turecké ministerstvo.
Virtuální ohrožení
Děti si podle výsledků studie mohou zaměnit svět Minecraftu za ten skutečný a získat dojem, že mučení a zabíjení zvířat je bezbolestné. Hra rovněž vede k sociální izolaci a při online hraní hrozí dětem virtuální šikana.
Minecraft vytvořil v roce 2009 švédský programátor Markus Persson, práva na hru o pět let později koupil Microsoft za 53 miliard korun. Pokud by Turecko hraní Minecraftu zakázalo, šlo by vůbec o první zemi na světě, která by se k takovéto represi rozhodla.
Hra se přitom těší v zemi velké popularitě, kniha o Minecraftu patří mezi nejprodávanější dětské tituly v Turecku.