V Tasmánii je za 13 milionů australských dolarů (238 milionů korun) na prodej vesnice s několika desítkami domů, jezerem plným ryb a 35hlavým stádem dobytka. Jakmile se nabídka objevila na trhu, vyvolala zájem od Číny po Singapur, napsala agentura AFP.
"Ještě nikdy jsem neprodával celou vesnici," řekl makléř John Blacklow, pověřený prodejem vesnice, k níž patří pozemky o rozloze 145 hektarů a která leží v srdci ostrova Tasmánie.
Osada vznikla ve 30. letech jako místo pro ubytování personálu hydroelektrárny. Obývalo ji několik set lidí, ale s postupnou automatizací tasmánských elektráren a přehrad přestal být stálý personál zapotřebí a Terraleah začala koncem 60. let pustnout.
Prodávajícím je Julian Homer, který vesnici v minulosti koupil a postaral se o opravy. "Právě dokončil třináctiletý renovační program. Celá vesnice - všech 33 jejích domů - byla kvalitně opravena. Je připravena pro někoho, kdo ji bude rozvíjet pro účely turistiky," řekl Blacklow.
Teď vesnice nemá stálé obyvatele, žije tam pouze personál, který se stará o údržbu a infrastrukturu. Návštěvníkům se nabízí lov lososů a pstruhů, výlety do okolí, golf, pozorování divokých kachen, klokanů a tasmánských čertů.
Vesnice se objevila v nabídce nemovitostí teprve minulý týden a podle Blacklowa už projevilo zájem 40 jedinců i podniků z Austrálie, ale také z Číny, Hongkongu a Singapuru.
Ingrid Mitchellová, která v Tarraleah žila jako dítě, řekla, že tam zažila velkou svobodu, horká léta a velmi chladné zimy s množstvím sněhu. "Byla to rušná vesnice, měli jsme řezníka, obchod, školu, poštu a bazén. Každý rok se v tamním centru slavily Vánoce, byly to nádherné časy," sdělila televizi ABC.
Max Attenborough do vesnice zavítal jako turista a uchvátil ho zachovaný styl art deco. "Jsem stavitel a vím, že dnes se tak už nestaví, je to krásné," řekl.