Lékaři na Tchaj-wanu objevili v oku ženy čtyři včelky. Živily se jejími slzami

Magazín Magazín
10. 4. 2019 13:30
Velmi netradiční případ řešili nedávno lékaři v nemocnici na jihu Tchaj-wanu. V levém oku 28leté ženy objevili čtyři malé potní včelky. Ženě se do oka dostaly během vytrhávání plevele u rodinného hrobu a myslela si, že je to jen smítko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Záběry ženina oka a čtyř včel se objevily také v tchajwanské televizi a podle lékařů jsou hmyzí společníci stále naživu.

"Byly poslány k prozkoumání do jiné organizace. Je to vůbec poprvé, kdy jsme něco takového na Tchaj-wanu zaznamenali," uvedl k tomu lékař Hong Či Ting. Právě on 28leté ženě čtyřmilimetrový hmyz z oka vytáhl.

Včelky Halictidae přitahuje pot, a někdy tak sedají na lidi, aby nasály jejich vůni. Podle kansaské entomologické společnosti se živí proteiny ze slz, upozornila britská BBC

Žena jménem He údajně vytrhávala plevel kolem hrobů svých předků, když jí hmyz vletěl do oka. Myslela si, že ji dráždí nějaké smítko. Když ani po pár hodinách bolest neustupovala, vydala se do nemocnice. Tam jí k jejímu překvapení vytáhli z oka čtyři včelky.

"Nemohla úplně zavřít oči. Podíval jsem se mikroskopem a uviděl jsem něco, co vypadalo jako hmyzí nožička. Velmi pomalu jsem ji vytáhl, pak jsem ale spatřil další a další a další," popsal oftalmolog. 

Dodal, že žena měla štěstí, že si oči neprotřela. "Měla kontaktní čočky, takže si oči neprotírala, aby si čočky neporušila. Kdyby to udělala, včely by vypustily jed a žena mohla oslepnout," vysvětlil lékař. 

Podle očního lékaře se tyto včelky vyskytují po celém světě, zejména pak v horách a okolo hrobů. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy