Lékaři na Tchaj-wanu objevili v oku ženy čtyři včelky. Živily se jejími slzami

Magazín Magazín
10. 4. 2019 13:30
Velmi netradiční případ řešili nedávno lékaři v nemocnici na jihu Tchaj-wanu. V levém oku 28leté ženy objevili čtyři malé potní včelky. Ženě se do oka dostaly během vytrhávání plevele u rodinného hrobu a myslela si, že je to jen smítko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Záběry ženina oka a čtyř včel se objevily také v tchajwanské televizi a podle lékařů jsou hmyzí společníci stále naživu.

"Byly poslány k prozkoumání do jiné organizace. Je to vůbec poprvé, kdy jsme něco takového na Tchaj-wanu zaznamenali," uvedl k tomu lékař Hong Či Ting. Právě on 28leté ženě čtyřmilimetrový hmyz z oka vytáhl.

Včelky Halictidae přitahuje pot, a někdy tak sedají na lidi, aby nasály jejich vůni. Podle kansaské entomologické společnosti se živí proteiny ze slz, upozornila britská BBC

Žena jménem He údajně vytrhávala plevel kolem hrobů svých předků, když jí hmyz vletěl do oka. Myslela si, že ji dráždí nějaké smítko. Když ani po pár hodinách bolest neustupovala, vydala se do nemocnice. Tam jí k jejímu překvapení vytáhli z oka čtyři včelky.

"Nemohla úplně zavřít oči. Podíval jsem se mikroskopem a uviděl jsem něco, co vypadalo jako hmyzí nožička. Velmi pomalu jsem ji vytáhl, pak jsem ale spatřil další a další a další," popsal oftalmolog. 

Dodal, že žena měla štěstí, že si oči neprotřela. "Měla kontaktní čočky, takže si oči neprotírala, aby si čočky neporušila. Kdyby to udělala, včely by vypustily jed a žena mohla oslepnout," vysvětlil lékař. 

Podle očního lékaře se tyto včelky vyskytují po celém světě, zejména pak v horách a okolo hrobů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy