Dubstep odpuzuje komáry. Hudba Skrillexe má stejné účinky jako repelent, tvrdí vědci

Magazín Magazín
1. 4. 2019 17:12
Mezinárodní skupina vědců nedávno přišla s receptem na účinný repelent, který je poněkud neobvyklý. Komáry údajně zastraší dubstepová hudba. Konkrétně pak skladby od amerického producenta Skrillexe.
Otravují vás komáři? Pusťte si Skrillexe.
Otravují vás komáři? Pusťte si Skrillexe. | Foto: Thinkstock

Výzkum zaměřený na účinek zvuku na komára tropického (Aedes aegypti), jenž je zodpovědný za přenášení tropických nemocí jako žlutá zimnice, virus zika nebo horečka dengue, vedla skupina vědců z Malajsie, Indonésie, Thajska či Japonska. Výsledky pak zveřejnila v žurnálu Acta Tropica

Zvuk je pro komáry podle výzkumníků klíčový pro jejich přežití i reprodukci. Pro zkoumání účinků vysokofrekvenčního a nízkofrekvenčního zvuku vybrali skladbu Scary Monsters And Nice Sprites od amerického producenta Skrillexe. Ta se objevila na jeho albu oceněném Grammy. 

"Nízkofrekvenční vibrace u hmyzu podporují sexuální interakce, zatímco hluk narušuje vnímání signálů od stejných druhů a hostitelů," uvádí vědci.

Z výsledků pak vyplynulo, že komáří samičky byly Skrillexem okouzlené natolik, že hostitele napadaly později a méně než ty, které dubstepové hudbě nebyly vystaveny. 

Výzkum také ukázal, že dospělí komáři, kterým byla skladba pouštěna, kopulovali mnohem méně. Vědci jsou tak optimističtí a tvrdí, že zjištění jim pomohou rozvíjet nové metody ochrany před útoky tropických komárů a opatření proti nemocem, jež přenášejí. 

Jak uvádí řada britských médií, výzkum se setkal s úspěchem na sociálních sítích. Jeden z uživatelů na Twitteru například s nadsázkou napsal, že k vymýcení malárie v Africe by možná pomohlo pouštění skladeb od Skrillexe na plné pecky. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy