V Kambodži zatkli mladé Američanky. Fotily se nahé v chrámu

jaz
9. 2. 2015 15:51
Americké dívky pobouřily Kambodžu, když se při návštěvě posvátného chrámu obnažovaly. Úřady je deportovaly ze země.
Foto: Facebook

Phnompenh – Dvaadvacetiletá Lindsey Adams a její o dva roky mladší sestra Leslie z Prescottu v Arizoně byly před několika dny zatčeny na posvátné půdě buddhistického chrámu Angkor Vat v Kambodži, píše Daily Mail.

Mladé ženy místo pokorného obdivování cizí kultury znesvětily svým nevhodným počínáním náboženský symbol, který je kromě jiného zapsán i na seznam světového dědictví UNESCO. Zároveň patří mezi nejvyhledávanější turistické atrakce v zemi.

Lindsey a Leslie se ale bavily pořizováním fotografií, na kterých pózovaly úplně nahé. Podle policie si ženy spustily kalhoty ke kolenům a navzájem si v chrámu fotily pozadí. Jak uvedl mluvčí úřadu spravujícího chrám, bylo počínání mladých turistek velmi urážlivé, píše Cambodia Expats Online.

Stejně to viděla i místní policie, která ženy okamžitě zadržela. Američanky byly obviněné z pornografie a odhalování pohlavních orgánů na veřejnosti. Odsouzeny byly k šestiměsíčnímu podmínečnému trestu odnětí svobody, k pokutě ve výši 250 dolarů každá (cca šest tisíc korun) a zákazu vstupu do Kambodži na čtyři roky. Po rozsudku byly okamžitě deportovány autobusem do Thajska.

Američanky ale podle Daily Mail nebyly první, kdo se svlékal v posvátných kambodžských chrámech. Jen dva týdny před jejich odsouzením zatkla místní policie tři francouzské turisty, kteří se fotili podobným způsobem v jiném chrámu. Před nimi to byly zase Asiatky, které si pořizovaly akty u historických kambodžských památek. Pobouření úředníci tak chystají opatření, aby k podobným věcem už nedocházelo.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Venezuela zavede kvůli hyperinflaci milionovou bankovku

Venezuelská centrální banka zavede od pondělí tři nové druhy bankovek. Kvůli hyperinflaci začne vydávat bankovky v nominální hodnotě 200 000, 500 000 a jednoho milionu bolívarů, informovala agentura AFP. Dosud nejvyšší hodnota byla 50 000 bolívarů. Kvůli vysoké nestabilitě domácí měny ale obyvatelé Venezuely běžně používají americký dolar.

"Hlavním problém je, že při cyklu hyperinflace centrální banka nikdy nedokáže aktualizovat měnový systém dostatečně rychle," uvedl ekonom Asdrúbal Oliveros. Kdysi prosperující země vyvážející ropu zažívá již čtvrtým rokem velice rychlý růst cen. V loňském roce míra inflace ve Venezuele vystoupala na tři tisíce procent, v lednu letošního roku zbrzdila na 2665 procent.

Za jeden milion bolívarů, což je zhruba 11 korun, lze podle agentury AFP pořídit zhruba kilogram rajčat nebo "250 mililitrů málo kvalitního tekutého mýdla". Bolívary Venezuelané používají hlavně pro placení jízdného v hromadné dopravě. Při běžných platbách Venezuelané spíše využívají výrazně stabilnější americký dolar, který se stal faktickým oběživem v zemi. Podle oficiálního kurzu jeden dolar stojí zhruba dva miliony bolívarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy