V Kambodži zatkli mladé Američanky. Fotily se nahé v chrámu

jaz
9. 2. 2015 15:51
Americké dívky pobouřily Kambodžu, když se při návštěvě posvátného chrámu obnažovaly. Úřady je deportovaly ze země.
Foto: Facebook

Phnompenh – Dvaadvacetiletá Lindsey Adams a její o dva roky mladší sestra Leslie z Prescottu v Arizoně byly před několika dny zatčeny na posvátné půdě buddhistického chrámu Angkor Vat v Kambodži, píše Daily Mail.

Mladé ženy místo pokorného obdivování cizí kultury znesvětily svým nevhodným počínáním náboženský symbol, který je kromě jiného zapsán i na seznam světového dědictví UNESCO. Zároveň patří mezi nejvyhledávanější turistické atrakce v zemi.

Lindsey a Leslie se ale bavily pořizováním fotografií, na kterých pózovaly úplně nahé. Podle policie si ženy spustily kalhoty ke kolenům a navzájem si v chrámu fotily pozadí. Jak uvedl mluvčí úřadu spravujícího chrám, bylo počínání mladých turistek velmi urážlivé, píše Cambodia Expats Online.

Stejně to viděla i místní policie, která ženy okamžitě zadržela. Američanky byly obviněné z pornografie a odhalování pohlavních orgánů na veřejnosti. Odsouzeny byly k šestiměsíčnímu podmínečnému trestu odnětí svobody, k pokutě ve výši 250 dolarů každá (cca šest tisíc korun) a zákazu vstupu do Kambodži na čtyři roky. Po rozsudku byly okamžitě deportovány autobusem do Thajska.

Američanky ale podle Daily Mail nebyly první, kdo se svlékal v posvátných kambodžských chrámech. Jen dva týdny před jejich odsouzením zatkla místní policie tři francouzské turisty, kteří se fotili podobným způsobem v jiném chrámu. Před nimi to byly zase Asiatky, které si pořizovaly akty u historických kambodžských památek. Pobouření úředníci tak chystají opatření, aby k podobným věcem už nedocházelo.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy