Mladík vymyslel, jak ušetřit za letenky. Aerolinky ho žalují

jaz
5. 1. 2015 17:04
Mladý Američan vytvořil stránky, kde lze najít levnější letecké spoje. Teď čelí žalobě a tučné finanční pokutě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

New York – Dvaadvacetiletý Aktarer Zaman původem z Bangladéše spustil v roce 2013 úspěšný portál s názvem Skiplagged.com, na kterém cestující snáze vyhledají levnější letecké spoje. Před měsícem na něj dvě letecké společnosti podaly žalobu a požadují, aby své stránky zrušil.

Vyhledávání letenek je založeno na kupování zvýhodněných letů pomocí metody "hidden city", kdy pasažér nedoletí do stanovené destinace, ale vystoupí v místě přestupu. V reálu si tak cestující, který chce letět například z New Yorku do San Francisca, zakoupí přestupní letenku do města poblíž slavné metropole na západním pobřeží. Během přestupu v San Franciscu ale nenastoupí do letadla, nýbrž vystoupí ve své cílové destinaci.

Takovýto systém přepravy není vždy nejlevnější, ale zájemci mohou v řadě případů najít cenově velmi zajímavé lety. Zároveň je možný jen za předpokladu, že jde o jednosměrný let bez odbavení zavazadel, která by se totiž jinak dostala do místa určení uvedeného na letence.

Podle společnosti United Airlines a Orbitz, které před měsícem podaly na Zamana žalobu, je podnikání mladíka žijícího v Brooklynu nelegální a za ztrátu příjmů požadují nejen stažení stránky, ale i zaplacení pokuty 75 tisíc dolarů (zhruba 1,7 milionu korun).

Zaman, který protiúder leteckých společností čekal, tvrdí, že se tento princip používá už léta, a o nelegálním konání tak nemůže být řeč. Ve stejném duchu mluví i prezident letecké společnosti Michael Boyd (Boyd Group International), který se pro CNN nechal slyšet, že on sám se před 30 lety učil tímto způsobem vyhledávat zákazníkům levnější varianty letenek.

Mladý podnikatel jde do soudního sporu a žádá o peníze

Přesto Boyd upozorňuje, že mladý Zaman stojí sám proti miliardové korporaci, s níž nemá u soudu moc velké šance. Pokud by totiž začali cestující masově využívat tento způsob levnější přepravy, letecké společnosti by to citelně zasáhlo.

"Tato praxe porušuje pravidla přepravy a my musíme učinit kroky k jejímu zastavení, abychom ochránili drtivou většinu zákazníků, kteří kupují legitimní lístky," řekl CNN mluvčí společnosti United Airlines.

Zaman, který získal v pouhých 20 letech bakalářský titul na prestižním Rensselaer Polytechnic Institute, tvrdí, že pokud mu soud nařídí zrušit stránky s levnými letenkami, založí si jednoduše nové. Přesto žádá podporovatele na svém webu, aby mu přispěli finančními prostředky na soudní spor a zachránili tak vyhledávací portál.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Krmenčíkův gól opět pomohl PAOK k výhře nad AEK Atény

Útočník Michael Krmenčík se střelecky prosadil ve druhém utkání PAOK Soluň za sebou a opět proti AEK Atény. Svým čtvrtým gólem v řecké fotbalové lize pomohl k výhře 2:1, kterou si jeho tým upevnil druhé místo za už jistým mistrem Olympiakosem Pireus.

Po téměř měsíci Krmenčík nastoupil v základní sestavě a ve 47. minutě otevřel skóre zápasu svým osmým soutěžním gólem za PAOK, kde od od ledna hostuje z belgických Brugg. Vzápětí zvýšil Stefan Schwab z penalty na 2:0, domácí v nastaveném čase už jen snížili rovněž z pokutového kopu.

Minulý týden Krmenčík skóroval proti AEK v poháru a pomohl svému týmu k postupu do finále.

před 7 hodinami

Nymburk podlehl Karsiyace 73:84 a v Lize mistrů končí opět ve čtvrtfinále

Basketbalisté Nymburka prohráli na závěrečném turnaji Ligy mistrů s tureckým týmem Pinar Karsiyaka 73:84 a stejně jako loni se rozloučili se soutěží ve čtvrtfinále. V pátém ročníku si svěřenci trenéra Orena Amiela vyrovnali svůj nejlepší výsledek. Karsiyaku čeká v pátek boj o nedělní finále se Zaragozou, která zdolala pořádající Nižnij Novgorod 86:78.

Nymburku nepomohl k úspěchu ani double double Stephena Zimmermana za 11 bodů a 10 doskoků či 14 bodů Hayden Daltona. Třetí tým turecké ligy dotáhli k úspěchu 19 body Sek Henry a dva hráči s double double Rayman Morgan (18 bodů a 16 doskoků) a Metecan Birsen (12 bodů a 13 doskoků).

Další zprávy