Mumifikovaný mnich není mrtvý. Je ve stavu hluboké meditace

jaz
6. 2. 2015 16:12
Buddhisté věří, že dvě stě let starý mnich nezemřel, ale dosáhl hlubokého meditačního stavu.
Foto: Morning Newspaper/The Siberian Times

Ulánbátar – Koncem ledna byl nalezen mumifikovaný mnich v mongolské provincii Songinokhairkhan. Jak se později ukázalo, tělo bylo ukradeno z jiné části země 45letým mužem, který měl v úmyslu mnicha prodat na černém trhu, píše BBC

Policie objevila tělo zabalené do hovězí kůže a nyní probíhají zkoumání v národním centru forenzní expertízy v Ulánbátaru. Podle buddhistůt se nejedná o mnichovy pozůstatky, věřící jsou přesvědčeni, že je pouze v hluboké meditaci a stále naživu.

Mnich byl nalezen zabalený do hovězí kůže
Mnich byl nalezen zabalený do hovězí kůže | Foto: Morning Newspaper/The Siberian Times

Mumie stará cca 200 let zůstala podle odborníků zachovaná s největší pravděpodobností kvůli chladnému mongolskému podnebí. Buddhisté ale upozorňují na pozici, v jaké se tělo našlo. Mnich seděl v takzvaném lotosovém květu, což je pozice pro meditaci.

Podle lékaře tibetského duchovního vůdce Dalajlamy Dr. Barry Kerzina byl mnich v hlubokém meditativním transu zvaném tukdam, a tudíž nemůže být mrtvý. Dotyčný prý dosáhl takové úrovně meditace, kdy se stal buddhou, čímž se rozumí osvícenou bytostí, která ukončila koloběh neustálého zrození a ukončení utrpení.

Hledání duhového těla 

"Pokud je člověk schopen zůstat v tomto stavu po dobu delší než tři týdny – což se stává zřídkakdy – jeho tělo se postupně zmenšuje a nakonec vše, co zůstane, jsou jeho vlasy, nehty a oblečení. Obvykle v tomto případě lidé starající se o mnicha vidí duhu, která svítí na obloze po několik dní. To znamená, že meditující našel duhové tělo. To je ten nejvyšší stav blížící se ke stavu buddhy,“ řekl Kerzin The Siberian Times s tím, že sám měl tu čest se starat o několik mnichů v takovémto tranzu.

Odborníci ještě neurčili totožnost nalezené mumie, ale podle spekulací by se mohlo jednat o učitele mnicha Lamy Dashi-Dorzho Itigilova, který byl sám nalezen mumifikovaný v meditační pozici.

V roce 1927 mnich Itigilov údajně řekl svým studentům, že se chystá zemřít. Posadil se do meditační pozice, dostal se do tranzu a opravdu zemřel. Na jeho žádost byl po nějaké době vykopán z hrobu a nalezen mumifikovaný ve stejné pozici, v jaké zesnul. Od roku 2002 je jeho tělo vystaveno a uctíváno v buddhistickém chrámu.

Exkluzivní záběry z odkrytí hrobky egyptské královny Chentkaus III. českými archeology v Abúsíru. | Video: Univerzita Karlova
 

Právě se děje

před 11 minutami

Mrazíky a první sněhové vločky. Týden přinese výrazné ochlazení, varují meteorologové

Během tohoto týdne se citelně ochladí, meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky. Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco v pondělí na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit. "Od čtvrtka do soboty se minimální teploty budou pohybovat od šesti do jednoho stupně Celsia s přízemními mrazíky a pravděpodobně čtvrtek bude den s nejnižšími odpoledními teplotami tohoto týdne 11 až 15 stupňů.️ Přechodně se také mohou na hřebenech hor na severu vyskytnout srážky smíšené," uvedl v pondělí Český hydrometeorologický ústav.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Marhoulovo Nabarvené ptáče bude usilovat o nominaci na Oscara

Česká filmová a televizní akademie vyšle Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula do boje o nominaci na Oscara pro nejlepší cizojazyčný film. Akademici to oznámili dnes ráno. Vybírali z deseti českých hraných a dokumentárních snímků, větší počet bodů dále získaly tituly Na střeše od Jiřího Mádla a basketbalové historické drama Zlatý podraz. Nominace na Oscary budou známy 13. ledna 2020, vítězové cen pak 9. února. Oscara pro nejepší cizojazyčný film získaly v 60. letech Obchod na korze režisérů Jána Kádára a Elmara Klose a Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela, zatím naposledy roku 1996 uspěl Kolja filmaře Jana Svěráka.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Kristýna Plíšková začala tenisový turnaj v Soulu vítězně

Kristýna Plíšková postoupila na turnaji WTA v Soulu do druhého kola. Roli favoritky proti domácí tenistce Čche Či-hi, hráčce až z osmé stovky žebříčku, splnila za necelou hodinu vítězstvím 6:1 a 6:4. Korejce nenabídla ani jeden brejkbol.

V boji o postup do čtvrtfinále už Plíškovou čeká mnohem těžší soupeřka. Sestra světové dvojky a 81. hráčka žebříčku narazí na druhou nasazenou Jekatěrinu Alexandrovovou z Ruska, která je v pořadí WTA devětatřicátá.

Na turnaji v Soulu se představí ještě další dvě české tenistky Karolína Muchová, jež bude nasazenou trojkou, a Denisa Allertová.

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo: Kristýna Plíšková (ČR) - Čche Či-hi (Korea) 6:1, 6:4, Alexandrovová (2-Rus.) - Minnenová (Belg.) 6:4, 6:3, Linetteová (4-Pol.) - Beguová (Rum.) 6:1, 6:4, Gasparjanová (7-Rus.) - Mariaová (Něm.) 7:5, 6:4.

Další zprávy