Mimořádná zpráva

Mumifikovaný mnich není mrtvý. Je ve stavu hluboké meditace

jaz
6. 2. 2015 16:12
Buddhisté věří, že dvě stě let starý mnich nezemřel, ale dosáhl hlubokého meditačního stavu.
Foto: Morning Newspaper/The Siberian Times

Ulánbátar – Koncem ledna byl nalezen mumifikovaný mnich v mongolské provincii Songinokhairkhan. Jak se později ukázalo, tělo bylo ukradeno z jiné části země 45letým mužem, který měl v úmyslu mnicha prodat na černém trhu, píše BBC

Policie objevila tělo zabalené do hovězí kůže a nyní probíhají zkoumání v národním centru forenzní expertízy v Ulánbátaru. Podle buddhistůt se nejedná o mnichovy pozůstatky, věřící jsou přesvědčeni, že je pouze v hluboké meditaci a stále naživu.

Mnich byl nalezen zabalený do hovězí kůže
Mnich byl nalezen zabalený do hovězí kůže | Foto: Morning Newspaper/The Siberian Times

Mumie stará cca 200 let zůstala podle odborníků zachovaná s největší pravděpodobností kvůli chladnému mongolskému podnebí. Buddhisté ale upozorňují na pozici, v jaké se tělo našlo. Mnich seděl v takzvaném lotosovém květu, což je pozice pro meditaci.

Podle lékaře tibetského duchovního vůdce Dalajlamy Dr. Barry Kerzina byl mnich v hlubokém meditativním transu zvaném tukdam, a tudíž nemůže být mrtvý. Dotyčný prý dosáhl takové úrovně meditace, kdy se stal buddhou, čímž se rozumí osvícenou bytostí, která ukončila koloběh neustálého zrození a ukončení utrpení.

Hledání duhového těla 

"Pokud je člověk schopen zůstat v tomto stavu po dobu delší než tři týdny – což se stává zřídkakdy – jeho tělo se postupně zmenšuje a nakonec vše, co zůstane, jsou jeho vlasy, nehty a oblečení. Obvykle v tomto případě lidé starající se o mnicha vidí duhu, která svítí na obloze po několik dní. To znamená, že meditující našel duhové tělo. To je ten nejvyšší stav blížící se ke stavu buddhy,“ řekl Kerzin The Siberian Times s tím, že sám měl tu čest se starat o několik mnichů v takovémto tranzu.

Odborníci ještě neurčili totožnost nalezené mumie, ale podle spekulací by se mohlo jednat o učitele mnicha Lamy Dashi-Dorzho Itigilova, který byl sám nalezen mumifikovaný v meditační pozici.

V roce 1927 mnich Itigilov údajně řekl svým studentům, že se chystá zemřít. Posadil se do meditační pozice, dostal se do tranzu a opravdu zemřel. Na jeho žádost byl po nějaké době vykopán z hrobu a nalezen mumifikovaný ve stejné pozici, v jaké zesnul. Od roku 2002 je jeho tělo vystaveno a uctíváno v buddhistickém chrámu.

Exkluzivní záběry z odkrytí hrobky egyptské královny Chentkaus III. českými archeology v Abúsíru. | Video: Univerzita Karlova
 

Právě se děje

Další zprávy