Nová aplikace Google. V cizině se neztratíte, navíc ušetříte

jaz
18. 1. 2015 11:04
Aplikaci lze využít například na zahraniční dovolené, cizojazyčné nápisy přeložíte přes fotoaparát mobilního telefonu.
Google translate
Google translate | Foto: YouTube repro / Google

Praha - Situace, kdy na dovolené v zahraničí nemůžete přečíst nápisy nebo třeba jízdní řád, zná asi každý. Problém má vyřešit nově aktualizovaná aplikace Google Translate, která staví na překladači Word Lens od Quest Visual. Ten společnost Google koupila v roce 2013.

Fotoaparátem v chytrém telefonu stačí namířit na název ulice, jídelní lístek v italské restauraci nebo jakýkoli tištěný text a aplikace ho obratem přeloží do uživatelova rodného jazyka, a to bez nutnosti připojení k internetu. Turisté se tak vyhnou roamingovým poplatkům, když chtějí být v zahraničí online.

Funkce bude brzy dostupná v obchodě Google Play, a to ve verzích Android i iOS a umožní překládat uživatelům z francouzštiny, němčiny, italštiny, portugalštiny, ruštiny a španělštiny zatím jen do angličtiny a naopak. Tvůrci aplikace už ale pracují na rozšíření jazykových variant.

Výhodou je také fakt, že není nutné volit jazyk, aplikace jej sama rozpozná. Nově zdokonalená je i hlasová konverzace, která se oproti starší verzi výrazně zjednodušila.

Dva konverzující cizinci tak nyní mohou mluvit plynule a ne pomalu a srozumitelně a nemusí neustále přepínat ve volbě jazyků, aplikace totiž podobně jako u překladače sama rozpozná, o jaký jazyk se jedná.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy