Na Novém Zélandu začalo druhé kolo referenda, v němž z někdejších 10 292 návrhů zbyly jen dva - stávající vlajka a nová s černobílou kapradinou a modročerveným jižním křížem.
Podle posledních průzkumů hlasují lidé pro zachování staré vlajky v poměru 60:40.
Zastánci změny v čele s novozélandským premiérem Johnem Keyem argumentují tím, že to je historická šance, jak se zbavit pozůstatku britské nadvlády a odlišit se od australské vlajky, která je velice podobná.
I am proud to say I will be voting for a new flag 👍🏻 #nzflag #VoteForChangeNZ #NewZealand #nz #newflag pic.twitter.com/TrIgsdUQv5
— Carpe Diem (@UFBchick) February 22, 2016
Zastánci změny mají jednoduchý slogan: 100 % Kiwi, 0 % British. Argumentují, že kdo chce být opravdový Novozélanďan, musí dát přednost novému návrhu.
Odpůrci plamenně hovoří o tom, že pod stávající zástavou bojovali a umírali novozélandští vojáci a vítězili zdejší sportovci.
#keepnzscurrentflag #nzflag #nzflagdebate pic.twitter.com/72zc2OVkGn
— Aaron Woolley (@dolphinboynz) February 1, 2016
Key a jeho podporovatelé namítají, že právě v černobílé kombinaci se stříbrnou kapradinou vítězí momentálně nejúspěšnější národní týmy, ragbisté a kriketisté.
Key nicméně zřejmě marným bojem za novou vlajku přišel o část politické popularity. Sociálními sítěmi kolují karikatury s textem "Co říkáš tomu, že nám chce premiér změnit vlajku?" - "Ať jde do háje, tak prostě změníme premiéra!" Najdou se i tweety upozorňujíc na skutečnost, že místo na podstatné problémy se premiér zaměřuje výhradně na problematiku vlajek a pand.
Keep our NZ Flag#keepnzscurrentflag #keepourflag #nzflag #nzflagreferendum pic.twitter.com/vwPIRGicga
— Aaron Woolley (@dolphinboynz) March 2, 2016
Poměru 60:40 ve prospěch staré vlajky odpovídají i ohlasy na sociálních sítích, kde jsou její zastánci ve výrazné přesile. Nový návrh vlajky překřtili na "fishbone", tedy rybí kost, kterou jim bílá kapradina neodbytně připomíná. Odpůrci k této "kosti" dodávají: "Tady něco smrdí."
Lockwood Flag flies. It's so going off right now. #nzflag #keeptheflag pic.twitter.com/I1EWLdjpWa
— FUN NZ (@nzsaysfun) March 3, 2016
Další část lidí zase přezdívá novou vlajku "utěrka" kvůli její barevnosti a nesladěné kombinaci barev. Jiní ale nesouhlasí, prý rozhodně jako utěrka nevypadá, tedy alespoň ne jako kterákoliv utěrka, jíž má oponent doma.
Yep, it does look like a tea towel flapping in the wind. #KeepTheFlag pic.twitter.com/QKomnlGVKT
— Natalia (@TalsMahal) February 11, 2016
Why ya'll comparing the alternative #nzflag to a teatowel? Ours don't look like that. How fancy are your teatowels? pic.twitter.com/yos1tp1VZG
— Simon Wong (@wimon_song) March 3, 2016
Existuje ještě třetí výrazná skupina, která nepranýřuje ani jeden z návrhů, ale kritizuje samotné referendum. Vadí jí, že se na všelidové hlasování utratilo 28 milionů dolarů, které se daly využít mnohem užitečněji, například na financování léků proti rakovině.
I agree on this one. $28 million could have been used to fund the melanoma drug among other things :( #keeptheflag pic.twitter.com/At9rKeqFaI
— Anthea Livingstone (@Anthea2711) December 12, 2015
Well, that's my vote cast. #nzflag pic.twitter.com/Q1ovU0Mawg
— David Rei Miller (@DavidReiMiller) March 3, 2016
K vlajkovému souboji mají co říct i vtipálkové, kteří na sociálních sítích s oblibou uveřejňují kuriózní návrhy, třeba kiwi s ovečkou či s laserovýma očima.
New Zealand flag: 18 of the best (and worst) designs #NZflag https://t.co/HeNXD5meXF pic.twitter.com/CahIPBw6jh
— Telegraph Travel (@TelegraphTravel) March 3, 2016
Voted in #nzflag referendum — did a write-in for Laser Kiwi! pic.twitter.com/z4WSvhNKp4
— Richard Easther (@REasther) March 3, 2016