Německá kampaň za bezpečnost na kole rozhořčila političky. Vadí jim modelové v prádle

Magazín Magazín
25. 3. 2019 13:21
"Vypadá to blbě, ale zachrání mi život," hlásá nápis u fotky modelů ve spodním prádle. Ta má upozornit především mladé Němce, aby si při jízdě na kole nezapomněli cyklistickou přilbu. Nová kampaň německého ministerstva dopravy se však stala terčem kritiky nejen na sociálních sítích. "Je to trapné, hloupé a sexistické," okomentovala kampaň Maria Noichlová ze Sociálnědemokratické strany Německa (SPD).
Jeden z plakátů kampaně.
Jeden z plakátů kampaně. | Foto: ČTK

Ministr dopravy Andreas Scheuer z konzervativní strany CSU si stojí za tím, že kampaň, která přitahuje pozornost, pomůže zachránit životy. Jednou z osobností, které se ve videu a na propagačních plakátech a billboardech objevují, je německá modelka Alicija Köhlerová.

Právě její fotografie, na které pózuje ve fialové helmě a krajkovém prádle, zvedla vlnu nevole mezi některými německými političkami. A to jen dva dny před oficiálním spuštěním ve velkých městech, jako je Hamburk, Berlín, Kolín nad Rýnem nebo Mnichov.

Autorem fotografií je britský módní a portrétní fotograf Rankin. Celá kampaň stála údajně 400 tisíc eur, v přepočtu zhruba 10,4 milionu korun. 

Maria Noichlová ze Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) německému deníku Bild řekla, že kampaň je sexistická a ministr dopravy se ji snaží prodat prostřednictvím nahých těl.

S helmou, ale oblečená

A německá ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová zase na ni reagovala fotkou na svém Facebooku. "Drahý Andreasi Scheuere: i s helmou se dá obléci," napsala k fotografii.

Živá diskuse se vede také na sociálních sítích. Mnoho lidí kampaň obhajuje s tím, že je zajímavá a i kritika jí vlastně pomáhá. Někteří navíc podotýkají, že se na plakátech objevují také mužští modelové.

Přesto se členka Bundestagu Katja Mastová proti kampani ohradila s tím, že by polonazí muži a ženy neměli být vystavováni na billboardech za peníze daňových poplatníků.

Ministerstvo dopravy si za propagační akcí stojí a uvádí, že doprovodné video vidělo již 1,8 milionu diváků ve věku mezi 14 až 49 lety, uvedla britská BBC

Právě na mladší generaci je celá kampaň zaměřena. Německá asociace pro bezpečnost na silnicích uvádí, že jen osm procent lidí mezi 17 a 30 lety nosí při jízdě na kole přilbu. Na německých silnicích přitom vloni zemřelo 430 cyklistů, což je o 14 procent více než v roce 2017.

Video: Cesta smrti v Bolívii láká milovníky adrenalinu

Ráj pro cyklisty. Nebezpečná Cesta smrti v Bolívii láká milovníky adrenalinu. Podívejte se na další díl pořadu Na tripu. | Video: Zdeněk Bašus
 

Právě se děje

před 41 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy